Międzynarodowy Charytatywny Kiermasz Świąteczny w Wilnie
W wileńskim Ratuszu trwa 22. Międzynarodowy Charytatywny Kiermasz Świąteczny. W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział ponad czterdzieści podmiotów – większość akredytowanych w Wilnie placówek dyplomatycznych, szkoły międzynarodowe i inne organizacje. Tradycyjnie na swoje stoisko zaprasza ambasada RP w Wilnie. Międzynarodowy Charytatywny Kiermasz Świąteczny to coroczne wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu społecznym i dobroczynnym. Celem wydarzenia jest zebranie środków na pomoc dla wybranych instytucji pożytku publicznego m.in. ośrodki terapii zajęciowej dla dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnościami, dom opieki dla osób starszych. Relacja Kamila Zalewskiego.
W oczekiwaniu - pieśni na czas adwentu zaśpiewa Dziczka
„W oczekiwaniu - pieśni na czas adwentu” - w Warszawie odbędzie się koncert zespołu „Dziczka”. Na program koncertu złożą się ludowe pieśni o religijnym charakterze (tzw. psalmy), pieśni Maryjne oraz kolędy zaczerpnięte z autentycznych nagrań z obszaru Połtawy, Podola, Polesia, a także Północnego Podlasia. Kolędy, które zabrzmią na koncercie, mają charakter nie tylko bezpośrednio związany z Bożym Narodzeniem, odwołują się też do tematów apokryficznych, pobocznych, do ludowej koncepcji świata. Ich treścią jest stworzenie świata, historia Adama i Ewy, wygnanie z Raju, cudowne wydarzenia podczas pobytu Jezusa na Ziemi sięgając aż do momentu Jego Zmartwychwstania. Na koncert zaprosi Tetiana Sopilka.
Profesor Helena Krasowska o Polakach w Naddniestrzu
„Polacy w Naddniestrzu. Świadectwo zanikającego dziedzictwa” – nowa książka językoznawczyni, prof. Heleny Krasowskiej z Instytutu Slawistyki PAN. Książka jest wynikiem pięcioletniego projektu badawczego. Nazwa regionu Naddniestrze pochodzi od terenu leżącego wzdłuż rzeki Dniestr i znaczy „ziemie nad Dniestrem”. Terytorium to leży na lewym brzegu Dniestru, a miasto Bendery na prawym brzegu tej rzeki. Obecnie liczba mieszkańców w Naddniestrzu coraz bardziej maleje. Naddniestrzańska Republika Mołdawska posiada swój rząd, parlament, prezydenta, banki, walutę, symbole państwowe i system szkolnictwa, nie jest natomiast uznawana na arenie międzynarodowej. Oficjalnymi językami Naddniestrza są: rosyjski, ukraiński i mołdawski. Mniejszość polska w Naddniestrzu jest zróżnicowana. Przyczyną tego stanu rzeczy są historyczne, polityczne i społeczne następstwa. Rozmowa z prof. Heleną Krasowską.
Na audycję Na pograniczach w sobotę (7.12) o godz. 18.10 zaprasza Mariana Kril.