Obalenie reżimu Baszara al-Asada
W niedzielę rebelianci zdobyli stolicę Syrii - Damaszek i obalili reżim Baszara al-Asada. Dyktator uciekł z kraju do Rosji. Tymczasowym premierem Syrii został lider rebeliantów Muhammad al-Baszir. W przemówieniu telewizyjnym nowy premier mówił, że będzie sprawował urząd do 1 marca.
- Przyjąłem tę wiadomość z wielkim niedowierzaniem, do dzisiaj czuję się, jak gdyby się to nie stało tak naprawdę. Urodziłem się i reżim już rządził tym krajem, brutalnie niszcząc wszystko, co w państwie powstało - mówi na antenie dr Adam Hosin, Polak pochodzenia syryjskiego, tłumacz przysięgły. - Otwiera się nowa era dla tego narodu, który po prostu w sposób brutalny został zniszczony przez działanie tego reżimu. To jest również szansa dla Bliskiego Wschodu i szansa dla sąsiednich krajów, abyśmy wszyscy żyli w pokoju na zasadzie przyjaznych relacji - podkreśla.
Rebelianci niosą ze sobą lepszą przyszłość?
Do Syrii wracają uchodźcy, którzy w obawie przed represjami uciekli do Turcji, Jordanii i Libanu. Na wolność wyszli cywile i rebelianci z więzienia Saydnaya, nazywanego przez organizacje humanitarne "rzeźnią ludzi".
Czy syryjscy rebelianci niosą ze sobą lepszą przyszłość? - Rebelianci są to ludzie, którzy w większości zostali przymusowo przesiedleni albo uciekli przed zabijaniem z powodu bezpieczeństwa - stwierdza gość Jedynki. - W 2011 roku oni obiecali, że wrócą jako wyzwoliciele tego kraju, tego narodu - dodaje.
Czytaj też:
Ponadto w audycji:
- Amerykańska policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o zastrzelenie szefa firmy ubezpieczeń medycznych UnitedHealth Briana Thompsona. UnitedHealth Group to amerykańska firma zajmująca się opieką zdrowotną, która jest jednym z największych ubezpieczycieli zdrowotnych na świecie. Motywem zbrodni najprawdopodobniej były kwestie ubezpieczeniowe - na łuskach znalezionych na miejscu zbrodni widniały napisy „zaprzeczać, bronić, obalać”. Rozmowa z Markiem Wałkuskim.
- Europejskie kraje wstrzymują rozpatrywanie wniosków azylowych Syryjczyków. Austria w reakcji na obalenie reżimu Baszara al-Asada idzie najdalej i zapowiada weryfikację przyznanych azylów. Kanclerz Karl Nehammer był pierwszym europejskim przywódcą, który zapowiedział zawieszenie rozpatrywania wniosków azylowych uchodźców z Syrii. Po nim zrobiły to m.in. władze Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch. Chadecki szef rządu zapowiedział jednak, że koniec krwawych rządów Baszara al-Asada oznacza poprawę sytuacji w Syrii. Konsekwencje tej sytuacji wymienił minister spraw wewnętrznych Austrii. Więcej w felietonie Adama Górczewskiego.
- Światowy Dzień Praw Człowieka, tego dnia odbędzie się także wręczenie Pokojowej Nagrody Nobla (jest przyznawana przez norweski pięcioosobowy komitet, wręczenie tradycyjnie odbędzie się w Oslo), którą otrzymała japońska organizacja Nihon Hidankyo za wysiłki na rzecz osiągnięcia świata wolnego od broni jądrowej. Rozmowa z Draginją Nadażdin, szefową warszawskiego biura Lekarzy bez Granic.
- Dwie strony pierwszego, odręcznego wydania "Boskiej komedii" Dantego z XIV wieku znaleziono podczas przenosin dokumentów w państwowym archiwum w mieście La Spezia we włoskiej Ligurii - poinformował burmistrz Pierluigi Peracchini. "To jedyny taki skarb na świecie o bezcennej wartości" - podkreślił. Na dwóch znalezionych, ręcznie zapisanych stronicach znajdują się pieśni z "Czyśćca" i z "Raju". Korespondencja Piotra Kowalczuka.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzili: Magdalena Skajewska
Data emisji: 10.12.2024
Godzina emisji: 17.12
IAR/ans