Koalicja SPD, FDP i Zielonych pod przewodnictwem Scholza rozpadła się na początku listopada. Uważa się za pewne, że Bundestag nie udzieli mu wotum zaufania - pisze agencja dpa. Zgodnie z Ustawą Zasadniczą głosowanie nad wnioskiem kanclerza może odbyć się nie wcześniej niż 48 godzin po jego otrzymaniu.
Według administracji Bundestagu, debata i głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Scholza odbędzie się 16 grudnia o godz. 13. Jeżeli kanclerz nie zdobędzie bezwzględnej większości 367 głosów, nie otrzyma od parlamentu wotum zaufania. - Sytuacja wydaje się być przesądzona. Rząd Scholza rozpadł się i wszystkie prognozy wskazują na to, że będzie miał on kłopoty, aby dołączyć do ewentualnej nowej koalicji - mówi w radiowej Jedynce Andrzej Byrt, były ambasador Polski w Berlinie. - Według dzisiejszych prognostyków partią, która ma największe szanse zająć pierwsze miejsce w wyniku przeprowadzonych wyborów, to są chrześcijańscy demokracji, a więc CDU/CSU - ocenia ekspert.
- Jedno jest pewne, że chociaż rosną szanse Alternatywy dla Niemiec, należy wykluczyć możliwość, przynajmniej w dniu dzisiejszym, tego, aby potencjalny zwycięzca, czyli partii Chrześcijańskiej Demokracji, zechcieli wejść w koalicji ze skrajnie prawicową Alternatywą dla Niemiec - dodaje.
Kampania wyborcza w Niemczech
Mimo że głosowanie nad wotum zaufania dla rządu kanclerza Scholza odbędzie się w przyszłym tygodniu, w Niemczech rozpoczęła się już kampania wyborcza. Cztery ugrupowania wystawiły swoich kandydatów na kanclerza: chadecja (Friedrich Merz), SPD (Olaf Scholz), AfD (Alice Weidel) i Zieloni (Robert Habeck).
- Doświadczenie Olafa Scholza jest ogromne, ale swoimi decyzjami naraził się wielu politykom swojej partii. Mimo, że jest sprawcą rozpadającej się koalicji, będzie on reprezentował socjaldemokratów w nadchodzących wyborach - zaznacza ekspert.
Ponadto w audycji:
- Sytuacja w Syrii - rola Turcji w obaleniu reżimu Asada. Rozmowa z dr Adamem Michalskim z OSW.
- Haitańska koalicja gangów umacnia swoją kontrolę w zamieszkanym przez około 11 mln osób kraju, podczas gdy przywódcy polityczni spierają się między sobą, a międzynarodowa misja bezpieczeństwa osiąga niewielkie postępy - z powodu chaosu i konfliktów w Haiti ponad 700 tys. ludzi musiało opuścić swoje domy, tysiące zostało zabitych, a kolejne tysiące głodują. Rozmowa z Zofią Pinchinat-Witucką, prezeską fundacji Polska-Haiti.
- Magnaci z Krzemowej Doliny zyskali bezprecedensowy wpływ na kształtowanie rządu USA - uczestniczą m.in. w doborze kadr dla Pentagonu, a Elon Musk stanie się drugim najpotężniejszym człowiekiem na świecie po Donaldzie Trumpie - twierdzi portal Axios. Miliarderzy z sektora technologii i kryptowalut przesłuchują też w Palm Beach na Florydzie kandydatów do Departamentu Stanu oraz resortu zdrowia i usług publicznych - przekazują "New York Times" i Axios. Więcej w rozmowie z Markiem Wałkuskim.
- W Austrii aż 29 proc. dorosłych ma problemy z czytaniem i zrozumieniem prostych tekstów – odsetek osób z trudnościami wzrósł niemal dwukrotnie w ciągu ostatnich 10 lat. Opublikowane wyniki Międzynarodowego Badania Umiejętności Dorosłych (PIAAC) przeprowadzonego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ujawniają niepokojący wzrost odsetka dorosłych mieszkańców Austrii, którzy mają trudności z czytaniem i rozumieniem nawet prostych tekstów oraz rozwiązywaniem podstawowych zadań matematycznych. Więcej w felietonie Adama Górczewskiego.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzili: Magdalena Skajewska
Data emisji: 11.12.2024
Godzina emisji: 17.12
IAR/ans