Dokarmiać dzikie zwierzęta, czy nie? "To temat, który wzbudza dużo kontrowersji"

Data publikacji: 12.12.2024 12:12
Ostatnia aktualizacja: 12.12.2024 12:32
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ptaki najlepiej dokarmiać ziarnami
Ptaki najlepiej dokarmiać ziarnami, Autor - AFilipczuk/shutterstock.com
- Argumenty tych, którzy są za dokarmianiem, i tych, którzy są przeciwni są... słuszne - powiedział w audycji "Eureka" Bartosz Popczyński, przyrodnik z Lasów Miejskich w Warszawie.

W wielu miejscach można natrafić na tabliczki zakazujące dokarmiania dzikich zwierząt. W Krakowie pojawił się nawet pomysł, by osoby dokarmiające karać (w mieście tym jest duży problem z dzikami). Jednym słowem, jest to temat, który wzbudza dużo kontrowersji.

- Jest bardzo dużo różnych powodów, dla których ludzie dokarmiają dzikie zwierzęta. Najgorszym jest chęć pozbycia się resztek jedzenia. To traktowanie zwierząt jak kosze na śmieci. Myślę, że właśnie przeciwdziałanie takim zrachowaniom może stać za tymi tabliczkami - stwierdził w audycji "Eureka" Bartosz Popczyński, przyrodnik z Lasów Miejskich w Warszawie.

POSŁUCHAJ

22:16

Dokarmiać dzikie zwierzęta, czy nie? "To temat, który wzbudza dużo kontrowersji" (Eureka/Jedynka)

 

Nadpleśniałe chleby wystawione przed śmietnik, resztki makaronu rzucone pod drzewo - to nie jest dokarmianie. Dokarmianie przede wszystkim ma zwierzętom pomóc, a nie zaszkodzić. Nie można wystawiać resztek jedzenia, które zawierają przyprawy, jak sól. - Zwierzęta, oczywiście, takie rzeczy zjedzą, ale w dalszej perspektywie to może być dla nich niekorzystane - zaznaczył gość radiowej Jedynki. 

Najbardziej powszechne w miastach ptaki można dokarmiać ziarnami słonecznika (nie ma znaczenia, czy będzie to słonecznik łuskany, czy nie), orzechami, warzywami. Nada się także słonina. Zwierzęta jeleniowate dokarmia się suchą paszą; można im dostarczyć także lizawki z soli (by nie zlizywały soli z dróg). Dokarmiając dziki odciągamy je od miast i pól uprawnych.



Czytaj także:


Poza tym w audycji:

Dwa egzemplarze zabytkowej Biblii Brzeskiej zostały znalezione w jednej z opolskich wsi. Starodruki znaleziono podczas remontu poszycia dachu domu w miejscowości Krogulna niedaleko Namysłowa. Właściciele domu zorientowali się, że mają do czynienia z cennymi zabytkami i przekazali je wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Anna Stempniak

Goście: dr Sławomir Marchel (dyrektor Archiwum Państwowego oddział w Opolu) i Bartosz Popczyński (przyrodnik z Lasów Miejskich w Warszawie)

Data emisji: 11.12.2024 r. 

Godzina emisji: 19.30

Jeynka/PAP/kk/DS

Reportaż w radiowej Jedynce
Reportaż w radiowej Jedynce
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.