Niemiecki rząd formalnie upadł. Ekspertka: to był proces, który trwał od listopada

Data publikacji: 16.12.2024 17:52
Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 19:05
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Olaf Scholz nie uzyskał wotum zaufania w Bundestagu. Za szefem niemieckiego rządu zagłosowało 207 posłów, 394 było przeciw udzieleniu mu wotum zaufania
Olaf Scholz nie uzyskał wotum zaufania w Bundestagu. Za szefem niemieckiego rządu zagłosowało 207 posłów, 394 było przeciw udzieleniu mu wotum zaufania, Autor - PAP/EPA/JENS KRICK / POOL
Bundestag odmówił udzielenia wotum zaufania kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi. Decyzja ta otwiera, zgodnie z intencją szefa rządu, drogę do przedterminowych wyborów parlamentarnych w lutym 2025 roku.

Steinmeier już wcześniej sygnalizował gotowość do przedterminowego zakończenia kadencji parlamentu. Kierowana przez Scholza koalicja rządowa SPD, Zielonych i FDP utraciła większość po dymisji w listopadzie ministra finansów Christiana Lindnera z FDP.


POSŁUCHAJ

29:47

Niemiecki rząd formalnie upadł. Ekspertka: to był proces, który trwał od listopada (Więcej świata/Jedynka)

 

Zaskoczenia nie było

Gościni audycji "Więcej świata", dr Justyna Schulz, dyrektorka Instytutu Zachodniego, zauważyła, że upadek niemieckiego rządu nie jest zaskoczeniem; to proces, który trwa od listopada.

- Scholz próbował ten proces przedłużyć. Odczekać aż odbędą się - planowane na marzec - wybory w jego mateczniku, w Hamburgu, z którego pochodzi. Tam spodziewa się bardzo dobrego wyniku SPD. Myślał, że na tej "fali" będą się odbywały wybory ogólnokrajowe. CDU nie zgodziło się na taką strategię, dlatego wybory odbędą się wcześniej, w lutym - powiedziała.

Dr Schulz wskazała, że według komentatorów debata nad wotum zaufania była bardzo emocjonalna. Uwidoczniły się duże różnice w partiach tzw. centrowych. - Niektórzy nawet uważają, że to wydarzenie było korzystane dla ożywienia debaty demokratycznej w Niemczech - wskazała.


Przegrane głosowanie w sprawie wotum zaufania jest jedynym zgodnym z konstytucją sposobem doprowadzenia przez urzędującego kanclerza do przyspieszonych wyborów. Te miałby się odbyć 23 lutego, czyli siedem miesięcy przed pierwotnym terminem.

Poza tym w audycji:

26 października w Gruzji odbyły się wybory. Opozycja, prezydent i obserwatorzy oświadczyli, że ich wynik został sfałszowany. Nie zważając na te sygnały, rządzący sformowali parlament, rząd i wybrali nowego prezydenta. Został nim Micheil Kawelaszwili, kandydat rządzącej partii Gruzińskie Marzenie. W kraju odbywają się masowe demonstracje

Gość: Wojciech Wojtasiewicz, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Telewizja ABC News zgodziła się zapłacić 15 mln dolarów na rzecz prezydenckiej biblioteki Donalda Trumpa w ramach ugody dotyczącej procesu o zniesławienie. W marcowym programie "This Week" czołowy prezenter stacji George Stephanopoulos podał, nieprawdziwie, że Republikanina uznano za winnego gwałtu na pisarce E. Jean Carroll.

Relacja: Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia z Waszyngtonu.

Prefekt Majotty, francuskiego terytorium zamorskiego na Oceanie Indyjskim, Francois-Xavier Bieuville powiedział, że ofiar śmiertelnych cyklonu Chido może być kilkaset, a nawet kilka tysięcy. Był to najsilniejszy cyklon, jaki dotknął Majottę od prawie wieku. Żywioł spustoszył setki prowizorycznych domostw w dzielnicy slumsów.

Materiał: Magdalena Skajewska, Polskie Radio.

Tegoroczne pożary lasów brazylijskiej Amazonii objęły największy ich obszar od siedemnastu lat - podał w komunikacie opartym na zdjęciach satelitarnych Instytut Badań Kosmicznych Brazylii. "Wielu mieszkańców Amazonii straciło wszystko, cały dorobek swego życia" - wskazano.

Materiał: Michał Strzałkowski, Polskie Radio.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Łukasz Walewski

Data emisji: 16.12.2024

Godzina emisji: 17.15

kk

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.