Czy św. Mikołaj tak naprawdę istnieje? Psycholog podpowiada, co i kiedy powiedzieć dziecku

Data publikacji: 18.12.2024 18:25
Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 18:36
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy św. Mikołaj istnieje?
Czy św. Mikołaj istnieje?, Autor - DC Studio/shutterstock
Podobno nie ma idealnego momentu, by powiedzieć dziecku, czy św. Mikołaj tak naprawdę istnieje. Jeżeli zrobimy to za wcześnie, być może zniszczymy jego beztroskie dzieciństwo, jeśli jednak dowie się za późno, to zapewne będzie wyśmiewane przez rówieśników. - Wiek 6-8 lat to ten moment, kiedy u dzieci zanika myślenie magiczne - mówi w jedynce Aleksandra Musielak, psycholożka dziecięca.

Aleksandra Musielak przyznaje, że nie pamięta, kiedy sama przestała wierzyć w św. Mikołaja. - To chyba nie było dla mnie jakieś bardzo trudne doświadczenie odkryć, że Mikołaj nie istnieje - mówi.


POSŁUCHAJ

09:18

Czy św. Mikołaj tak naprawdę istnieje? Psycholog podpowiada, co i kiedy powiedzieć dziecku (Jedynka/Cztery pory roku)

 

- Były takie wigilie, że do naszego domu przychodził Mikołaj, a ja byłam bardzo mała i rozpłakałam się. Były też takie sytuacje, że prezenty nie pojawiały się u nas magicznie pod choinką, tylko jak mieszkaliśmy na parterze, to tata znikał, odzywał się dzwonek do drzwi, otwieraliśmy je i tam stał wór z prezentami, który podrzucił Mikołaj. Potem, jak byliśmy więksi, to wiedzieliśmy, że prezenty były ukryte w piwnicy, a tata je przenosił pod drzwi - dodaje.

Kiedy trzeba powiedzieć dziecku, że św. Mikołaj nie istnieje?

Kiedy należy powiedzieć dziecku, że prezentów nie przynosi św. Mikołaj? - To zależy od dziecka. Rodzic musi czujnie obserwować. Co do zasady wiek 6-8 lat to ten moment, kiedy u dzieci zanika myślenie magiczne. One wtedy coraz bardziej orientują się, że różne rzeczy, które dzieją się w bajkach, nie są prawdziwe, a świat działa trochę inaczej (…). Wtedy bardzo często dziecko zaczyna nam zadawać pytania, które mogą wskazywać, że gdzieś ta wiara w św. Mikołaja zaczyna zanikać - przybliża Aleksandra Musielak.

- Zanim zaczniemy odpowiadać, musimy wiedzieć, o co dziecko tak naprawdę nas pyta. Najlepiej odpowiedzieć pytaniem na pytanie w rozmowach z dziećmi: "dlaczego o to pytasz?". Może okazać się, że pyta dlatego, bo przyszedł Jasiu do przedszkola, powiedział, że Mikołaja nie ma i teraz wszystkie dzieci pytają rodziców, czy to prawda - kontynuuje ekspertka.

Trzeba wyczuć ten moment

Jeżeli dziecku powiemy, że św. Mikołaj nie istnieje, kiedy ma np. 9 lat, może okazać się, że będzie wyśmiewany przez swoich rówieśników, że ciągle w niego wierzy. To może powodować przykre konsekwencje w relacjach społecznych.

Tak samo odrzucony przez grupę może zostać 4-latek, który w przedszkolu będzie mówił, że św. Mikołaja nie ma. Rówieśnicy mogą mu nie uwierzyć i będą mu dokuczać.

- Tę informację mówimy w zależności od wieku - podpowiada Aleksandra Musielak.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Małgorzata Wilk-Grzywna (wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej)

Data emisji: 17.12.2024 r.

Godzina emisji: 10.22

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.