Terapeutyczne właściwości sztuki. "Chodzi o ukształtowanie człowieka myślącego twórczo"

Data publikacji: 19.12.2024 13:27
Ostatnia aktualizacja: 19.12.2024 13:30
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czy sztuka może działać terapeutycznie?
Czy sztuka może działać terapeutycznie?, Autor - Taras Grebinets/Shutterstock
Angażowanie się w proces twórczy ma ogromny wpływ na rozwój człowieka, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Współczesne badania pokazują, że sztuka wspiera rozwój kreatywności, poprawia zdolności poznawcze, a także korzystnie wpływa na samopoczucie i emocje. - Obserwuję wpływ tworzenia nie tylko na zdolności intelektualne, ale również ogólnie na poprawę życia - przyznaje dr hab. Kinga Łapot-Dzierwa. 

Na czym polega terapeutyczna rola sztuki?

Kiedy pojawiła się definicja sztuki jako takiej, wyeksponowano wiele jej funkcji. Jedną z pierwszych okazała się ta terapeutyczna, rozumiana na wielu płaszczyznach. Warto wspomnieć o "arteterapii". - Jej głównym elementem jest twórczość jako taka, pojmowana jako proces. Udział naszej wyobraźni, naszego myślenia i przeżywania jest bardzo istotny - przekonuje gość "Skarbów kultury polskiej. Dr hab. Kinga Łapot-Dzierwa sama jest artystką o międzynarodowej sławie. 


POSŁUCHAJ

10:29

Terapeutyczne właściwości sztuki. "Chodzi o ukształtowanie człowieka myślącego twórczo" (Skarby kultury polskiej/Jedynka)

 

Kiedy człowiek zaczął tworzyć?

Człowiek tworzył w zasadzie od początków swego istnienia. Świadczą o tym choćby naskalne malowidła. - Można sobie tylko wyobrazić warsztat takiego prehistorycznego artysty. Można sobie wyobrazić, że nie był przygotowany do tworzenia. Wszystko funkcjonowało na zasadzie intuicyjnego działania - przekonuje rozmówczyni Anny Stempniak. A co pełniło funkcję terapeutyczną przed pojawieniem się sztuk wizualnych? - Myślę, że muzyka - precyzuje Łapot-Dzierwa. 

Czy w każdym z nas tkwi artysta?

Naukowcy wciąż spierają się nad zakresem pojęcia "twórczość". Stanowisko elitarne zakłada, że o twórczości możemy mówić tylko w przypadku artystów wybitnych. Zwolennicy stanowiska egalitarnego uważają natomiast, że twórczość dana jest każdemu człowiekowi. - Jeśli patrzymy na dzieci, one mają naturalną potrzebę rozwojową. Rysowanie pojawia się nawet przed mówieniem. Dziecko traktuje rysowanie jako komunikat niewerbalny, pokazuje nam własne emocje - słyszymy. 

Czy więc w każdym dziecku tkwi materiał na wielkiego artystę? - Nie możemy stworzyć artysty. Nam, nauczycielom pracującym w zakresie plastyki w edukacji poprzez sztukę chodzi o ukształtowanie człowieka wrażliwego, myślącego twórczo. Taki człowiek będzie stosował myślenie rozbieżne, będzie próbował rozwiązywać problemy, nie będzie się zamykał - wylicza gość Jedynki. To co wydarzy się w życiu dorosłym pozostaje kwestią otwartą. 

Tytuł audycji: Skarby kultury polskiej

Prowadziła: Anna Stempniak

Data emisji: 13.11.2024

Godzina emisji: 23.44

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.