Bombka bombce nierówna, a polskie podbijają świat

Data publikacji: 20.12.2024 14:20
Ostatnia aktualizacja: 20.12.2024 14:25
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zainteresowanie polskimi bombkami choinkowymi rośnie nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.
Zainteresowanie polskimi bombkami choinkowymi rośnie nie tylko w Europie, ale i na całym świecie., Autor - Shutterstock/Fotokon
Mogą być szklane, plastikowe, bawełniane, styropianowe a nawet czekoladowe! Jednak najcenniejsze są te wykonywane z cienkiego sodowego szkła i dekorowane ręcznie. Początki ich wytwarzania datuje się na rok 1847.

Czy w przypadku choinkowych bombek można mówić o modzie i co ją dyktuje ? Które z bombek cieszą się największym powodzeniem? Do jakich krajów trafiają polskie bombki i czy zagraniczni klienci mają szczególne wymagania co do ich kolorów i wzorów? I wreszcie, czy ozdabianie choinek świątecznymi dekoracjami to bardziej domena dzieci czy rodziców ? O tym wszystkim w rozmowie z Małgorzatą Ciszewską od lat zajmującą się wytwarzanie ręcznie ozdabianych bombek.

Poza tym w audycji:

- Porozmawiamy to zwierzętach i Bożym Narodzeniu, ale nie o tym czy w Wigilię przemawiają one ludzkim głosem, lecz o tym skąd renifery "w służbie" Świętego Mikołaja? Dlaczego w szopkach oglądamy owce czy kozy, a na naszym stole pojawia się karp, podczas gdy w innych krajach (kulturach) kulinarnym przysmakiem świąt jest... indyk ? Dlaczego króliki i zające współcześnie kojarzymy z zupełnie innymi świętami, choć przed wiekami (w Anglii) było inaczej. Na ten temat prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- Materiał Agnieszki Ciecierskiej o turystycznych atrakcjach Dolnego Śląska nie tylko o tej porze roku.

- Konkursy: "Kto to, co to" i "Od małego dla dużego".

- Lektura w "Czterech porach roku": od 23.12 Aleksandra Rak "Wioska małych cudów", czyta Agata Góral. 

Zobacz także:

Na "Cztery pory roku" w czwartek (23.12.) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Roman Czejarek. 

Teatr Polskiego Radia
Teatr Polskiego Radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.