W jaki sposób nowe technologie będą wpływać na nasze życie w 2025 roku?

Data publikacji: 03.01.2025 11:32
Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 11:32
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W jaki sposób nowe technologie będą wpływać na nasze życie w 2025 roku?
W jaki sposób nowe technologie będą wpływać na nasze życie w 2025 roku?, Autor - BOY ANTHONY/shtterstock.com
Czy jest coś, czego powinniśmy się bać, co powinno nas niepokoić? A co jest szansą, która nas popchnie do przodu, w jakiś lepszy świat? - Nie powinniśmy się niczego bać. Zamiast się bać, lepiej się po prostu dowiadywać. Dużo czytać, dużo słuchać. Uczyć się o technologiach - podkreśliła w audycji "Głosy kobiet" Sylwia Czubkowska, dziennikarka technologiczna.
- Często patrzymy na technologię, jak na dostarczyciela nowości. Nowych rozwiązań, nowych usług, nowych produktów. Tymczasem często jest tak, że rzeczy, produkty, usługi, które naprawdę mocno chwytają, są niekoniecznie aż tak bardzo zaskakująco innowacyjne. One są pewnego rodzaju ewolucją tego, co już mamy - wskazała Sylwia Czubkowska.

Gościni radiowej Jedynki zwróciła uwagę, że na przestrzeni ostatnich 10, 15, 20 lat było kilka takich rozwiązań, które są rewolucyjne, które się okazały rewolucyjne, np. wejście mobilnego internetu i urządzeń, które mogą z niego korzystać, m.in. smarfonów. - To była ogromna rewolucja kilkanaście lat temu. Teraz obserwujemy jej ewolucję jeśli chodzi o jakość, przystępność cenową - zauważyła.

Z perspektywy lat, rewolucyjne okazały się pojawienie się przycisku "Lubię to" czy wprowadzenie w mediach społecznościowych algorytmów pozycjonowania treści opartych na naszych emocjach. - My te zmiany widzimy po czasie. Po latach widzimy wagę tych zmian. W momencie, kiedy one się dzieją, nie zawsze jesteśmy w stanie ocenić, na ile one są istotne - stwierdziła Czubkowska.

POSŁUCHAJ

34:36

W jaki sposób nowe technologie będą wpływać na nasze życie w 2025 roku? (Głosy kobiet/Jedynka)

 
Próby okiełznania i regulacji


Rząd Albanii wprowadza z początkiem 2025 roku 12-miesięczny zakaz korzystania z TikToka, który będzie obowiązywać wszystkich obywateli - ogłosił albański premier Edi Rama. W USA powstała ustawa, która zmusza chińskiego właściciela aplikacji, firmę ByteDance, do sprzedaży TikToka innemu właścicielowi, niezwiązanemu z władzami Chin. W przeciwnym razie aplikacja ma zniknąć ze sklepów z aplikacjami mobilnymi w Stanach Zjednoczonych.

Czy w tym roku możemy się spodziewać dalszych decyzji tego typu? - W 2024 roku silne były te prądy regulacyjne, próby okiełznania wielkich korporacji cyfrowych, ale to się może bardzo mocno odkręcić w tym roku. Choćby z uwagi na zmianę na stanowisku prezydenta USA. Myślę, że to jest bardzo ciekawy wątek do obserwowania - oceniła rozmówczyni Ludwiki Włodek.


Czytaj także:




Sztuczna inteligencja - zagrożenie czy szansa?


Zeszły rok minął nam pod znakiem sztucznej inteligencji. Potężnym echem odbiła się np. informacja, że po 15 latach od wprowadzenia, Google zmieniło polski głos nawigacji w aplikacji Mapy. Lektor Jarosław Juszkiewicz został zastąpiony przez sztuczną inteligencję.

- W ostatnim czasie widzimy, że do tej czołówki, w której mamy amerykańskie firmy w rodzaju OpenAI, zaczynają docierać podmioty chińskie, nie tylko chińscy giganci technologii - posiedziała Czubkowska. - Tego już jest bardzo dużo rynku. Jeśli ktoś chce, to może z różnych rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją korzystać - dodała.

Przyznała, że wiąże ogromne nadzieje z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w rozwoju medycyny, farmacji, biotechnologii. - Już mamy pierwsze przykłady, spektakularne, leków, które powstały dzięki możliwościom, jakie daje trenowanie sztucznej inteligencji. Chodzi o te słynne leki na otyłość i cukrzycę - zwróciła uwagę dziennikarka.

Audycja: Głosy kobiet 

Prowadzi:
 Ludwika Włodek

Gość: Sylwia Czubkowska, dziennikarka technologiczna

Data emisji: 2.01.2024

Godzina emisji:
 21.10

kk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.