Święto Trzech Króli w Programie 1 Polskiego Radia

Data publikacji: 06.01.2025 13:30
Ostatnia aktualizacja: 06.01.2025 19:58
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
6 stycznia ulicami całego kraju przejdą Orszaki Trzech Króli.
6 stycznia ulicami całego kraju przejdą Orszaki Trzech Króli. , Autor - PAP/Rafał Guz
6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana świętem Trzech Króli. Program 1 Polskiego Radia przygotował audycje poświęcone tej wyjątkowej uroczystości. Zapraszamy do wysłuchania. 

W audycji "Tak to bywało" (3.00 - 5.00) usłyszeliśmy m.in. kolędę "Mędrcy świata" w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia – Chóru i Orkiestry pod dyrekcją Feliksa Rybickiego. Potem kilka chopinowskich pieśni zaśpiewa Bożena Harasimowicz, a w finale tej godziny kolejne zimowe piosenki przedstawią Alek Nowacki, Andrzej Ozga i Felicjan Andrzejczak.

W drugiej godzinie zaprosiliśmy na koncert zatytułowany "Iza Połońska śpiewa Osiecką". Usłyszymy piosenki skomponowane przez m.in. Krzysztofa Komedę, Jana Ptaszyna–Wróblewskiego, Jacka Mikułę, Seweryna Krajewskiego do słów Agnieszki Osieckiej. Wśród tytułów: "Ludzkie gadanie", "Sing, sing", "Czarodzieje", "Okularnicy" czy "Nim wstanie dzień". 

W "Familijnej Jedynce" (6.00 - 9.00) cała prawda o 6 stycznia. Kim były osoby wspominane w święto Trzech Króli? Czy 6 stycznia faktycznie opowiada o królach, czy zgodnie z niektórymi przekazami, byli to mędrcy, a nawet magowie? Co o nich wiemy, jakimi krajami władali i jak trafili do Betlejem, by zanieść dary Jezusowi? Czy i co historia przekazuje nam o początkach świętowania Objawienia Pańskiego?

Kiedy biorą swój początek pochody organizowane tego dnia? W audycji opowiedzieliśmy o kolorowych Orszakach Trzech Króli, które gromadzą Polaków w kraju i za granicą oraz o sile wspólnego kolędowania, do którego jesteśmy zaproszeni podczas orszaków i wydarzeń tego dnia. Rozmowy m.in. z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, teologiem i biblistą oraz Piotrem Giertychem z Fundacji Orszak Trzech Króli. 

W audycji "Czas pogody" (10.00 - 12.00) jazzująca dama polskiej piosenki, koncertująca z Marylą Rodowicz i Budką Suflera, uhonorowana właśnie Złotą Glorią Artis. Pomaga muzycznej młodzieży i propaguje twórczość innej gwiazdy naszej sceny – Danuty Rinn, organizując od ośmiu lat festiwal poświęcony Jej utworom. Nasze studio odwiedziła Danuta Błażejczyk.

W świątecznym wydaniu "Muzycznej Jedynki" (18.00 - 19.00) szukaliśmy piosenek z Trzema królami w roli głównej, ale nie tylko. Nie zapomnieliśmy o urodzinach Andrzeja Piasecznego i sukcesie utworu "Y.M.C.A.", z którym 1979, grupa The Village People zdobyła pierwsze miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii w roku 1979.

W audycji "Eureka" (19.00 - 20.00) święty czas i święte miejsca w religijności późnego antyku. Betlejem, miejsce narodzenia Jezusa, było celem pierwszej "pielgrzymki" – odwiedzin władców z trzech dalekich krajów. Czytamy o tym w Ewangelii św. Mateusza. Ale aż do końca III w. idea miejsc świętych była dla wyznawców Chrystusa zupełnie obca.

Zmiana nastąpiła z początkiem IV wieku, kiedy Helena – matka cesarza Konstantyna rozpoczęła ambitny program budowlany upamiętniający cztery kluczowe miejsca dla historii Nowego Testamentu. A czym kierowano się przy wyznaczaniu kolejnych miejsc świętych? Jak wskazywano dni, w których chrześcijanie celebrowali pamięć świętych?

Jaką rolę w chrześcijańskiej koncepcji świętego miejsca i świętych dni odgrywały cuda? I wreszcie – jak została wyznaczona data narodzin Jezusa? 25 grudnia czy 6 stycznia? Gość: prof. Robert Wiśniewski – historyk, badacz dziejów Kościoła w starożytności z Wydziału Historii UW, autor książki "Chrześcijanie pierwszych wieków – wierni, biskupi, eremici".

W audycji "Tu jest muzyka" (20.00 - 21.00) bez podsumowań, ale z prezentacją wielu wspaniałych jazzowych melodii – Grechuta na jazzowo, Krzysztof Ścierański, Marek Raduli, Leszek Możdżer i wiele innych. Wreszcie w "Historii bliskiej" (21.00 - 22.00) o Konradzie Swinarskim, uważanym za jednego za najbardziej oryginalnych polskich twórców teatralnych. Właśnie ukazała się jego "Biografia ukryta".

mg


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.