Jak zmieniało się postrzeganie Łodzi?
Łódź to miasto, które w świadomości wielu osób kojarzy się z przemysłem i biznesem. - Jeśli sięgnęlibyśmy pamięcią do II poł. XIX wieku to cały świat spotykał się w Łodzi. W XX wieku tryumfy święciła łódzka Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera czyli też bardzo ważne miejsce. I później cisza - zaznacza gość Programu 1 Polskiego Radia. Dziś miasto jednak zdaje się wychodzić z cienia, również dzięki dziennikarzom "The Independent".
Co zobaczyć w Łodzi?
Rozmówca Sławy Bieńczyckiej przypomina, że w Łodzi znajdują się nie tylko miejsca związane z wielokulturowością (wpływy polskie, niemieckie, żydowskie czy rosyjskie), ale również te młodzieżowe i nowoczesne. Całkiem niedawno, w tamtejszym zoo otwarto również orientarium. Zwiedzający zobaczą tu ponad 1300 ryb w strefie oceanicznej, największego słonia indyjskiego w Europie, gatunki zagrożone wyginięciem – anoa nizinne, orangutany sumatrzańskie czy niedźwiedzie malajskie.
Łódź szanuje swoje tradycje. W sposób umiejętny wykorzystano stare fabryki, modernizując je i adaptując na potrzeby turystyki. - Przede wszystkim zachowali charakter. Łódź korzysta z pomysłów innych miast, ale nie wzoruje się bezpośrednio na nich. Nadal jest ulica Piotrowska, nadal są pałace i budynki pofabryczne - wylicza dr Karpiński. Dodaje, że brytyjscy dziennikarze swoją uwagę zwrócili m.in. ku odnowionemu Grand Hotelowi. To miejsce z jednej strony luksusowe, a z drugiej ekonomicznie dostępne.
ZOBACZ ARCHIWALNY SPOT PROMUJĄCY MIASTO ŁÓDŹ:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: dr Adam Karpiński (ekspert rynku turystycznego)
Data emisji: 3.12.2024
Godzina emisji: 11.15
mg/DS