W najbliższych dniach w całej Polsce temperatury będą utrzymywały się w okolicach 0 stopni Celsjusza lub na niewielkim minusie. Do tego popada śnieg. Synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski nie ma wątpliwości, że po zimie astronomicznej i kalendarzowej, przyszedł w końcu czas na zimę termiczną.
- O tej mówimy, kiedy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Mówimy tutaj o średniej temperaturze dobowej - przybliża.
Na zimówkach powinniśmy jeździć już od listopada
Opony z letnich na zimowe powinniśmy zmienić już znacznie wcześniej. Gdy temperatura spadła poniżej kilku stopni. - Już wtedy guma letnich opon zaczyna zachowywać się niewłaściwie - wyjaśnia dyrektor ds. szkoleń na Torze Modlin Adam Bernard.
Opony zimowe mają lepszą przyczepność na śniegu i błocie pośniegowym. Co więcej, dobre opony mogą znacznie skrócić drogę hamowania. - Im lepsza przyczepność, tym większe bezpieczeństwo. Opony zimowe wykonane są z innej mieszanki gumy niż opony letnie, która pozostaje bardziej elastyczna w niskich temperaturach. Już poniżej 7 stopni na plusie powinniśmy zmieniać opony na zimowe - tłumaczy Adam Bernard.
Na zimowych oponach kierowcy powinni jeździć już od dłuższego czasu. - Ostatni dzwonek na zmianę opon był tak naprawdę na początku listopada. Od 6 listopada średnia dobowa temperatura spadła poniżej 7 stopni Celsjusza - zauważa Grzegorz Walijewski.
Dlatego, kto jeszcze nie wymienił opon, musi pospieszyć się. Na szczęście w punktach wymiany opon kolejek już praktycznie nie ma.
Uważaj na lodzie
Adam Bernard przypomina również słuchaczom: - Pamiętajmy o tym, żeby na lodzie zachować szczególną ostrożność, ponieważ opony zimowe nie są na lód, tylko na śnieg, błoto pośniegowe i niskie temperatury. Na lód są odpowiednie tylko kolce, które jednak są zabronione w naszych przepisach, jeśli chodzi kodeks ruchu drogowego.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadziła: Izabela Kostyszyn
Data emisji: 3.01.2025 r.
Godzina emisji: 16.44
DS