Jordan, Wigilia i Trzech Króli

Data publikacji: 06.01.2025 06:00
Ostatnia aktualizacja: 06.01.2025 18:39
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Narodziny Chrystusa, Roman Zilinko
Narodziny Chrystusa, Roman Zilinko, Autor - Roman Zilinko

POSŁUCHAJ

Jordan, Wigilia i Trzech Króli (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)

Szósty stycznia to wyjątkowy dzień, łączący trzy święta i trzy tradycje religijne. Mariana Kril zaprasza do wysłuchania opowieści o nich.

Fragment ikony przedstawiającej Boże Narodzenie Fragment ikony przedstawiającej Boże Narodzenie
  • W tym czasie w cerkwiach wystawiana jest Ikona Narodzenia Chrystusa. Kontemplacja bożonarodzeniowej ikony, pomaga wiernym odczytać teologiczne przesłanie świąt Bożego Narodzenia. Dla prawosławnych to coś więcej niż obraz. W ikonie opowiedziana jest cała historia święta. Dlatego wieczorem i w nocy Bożego Narodzenia ikona jest wystawiana na środek świątyni do adoracji. POSŁUCHAJ WIĘCEJ: Boże Narodzenie w obrządku prawosławnym

Jordan i Wigilia Bożego Narodzenia

W tradycji wschodniej, wśród grekokatolików i części prawosławnych dziś jest święto Chrztu Pańskiego w Jordanie. A prawosławni na Podlasiu, Łemkowszczyźnie i w innych regionach dziś zaczynają obchodzić święta Bożego Narodzenia.

Dziś Wigilia według kalendarza juliańskiego. O tradycjach bożonarodzeniowych i kolędowaniu we wsi Dubiażyn na Podlasiu opowiadają członkowie zespołu „Rodyna”. W Dubiażynie w powiecie Bielskim na Podlasiu od wielu lat znane są życzące kolędy, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Obecnie są mniej śpiewane, ale wciąż pamiętane. Członkowie zespołu „Rodyna” opowiadają, że te stare archaiczne kolędy były znane tylko w ich wiosce! Jak dawniej kolędowali w Dubiażynie i jak jest obecnie? Opowiadają śpiewacy zespołu „Rodyna” - Jan Tomczuk, Walentyna Tomczuk, Luba Ryżyk i kierowniczka zespołu Elżbieta Tomczuk.


Betlejemcy - kolędnicy ze słowackiej  Łemkowszczyzny Betlejemcy - kolędnicy ze słowackiej Łemkowszczyzny
  • Kolędy i opowieści o kolędniczych zwyczajach z różnych stron Ukrainy. Jak dawniej kolędowano, czym był obrzęd Małanki i dlaczego w święto Jordana myśliwi strzelali w powietrze? O tym opowiadał Illya Fetysov z zespołu Bożyczi z Kijowa. Przenieśliśmy się także w Beskid Niski. Dlaczego przed Wigilią myto ręce, trzymając pieniądze? Z Łemkinią Olgą Pyrz z Małastowa rozmawialiśmy o niecodziennych tradycjach wigilijnych wśród społeczności łemkowskiej. POSŁUCHAJ WIĘCEJ: Boże Narodzenie na Wschodzie

Joszko Broda i Trzej Królowie

6 stycznia to w katolickiej tradycji Święto Trzech Króli. Mistrz tradycji, multiinstrumentalista, nauczyciel, gawędziarz Józef Broda przytoczył ludową opowieść o tym dniu.


Żywieckie Gody po raz 56.!

Przed nami - huczny beskidzki karnawał 56. "Żywieckie Gody"! Przegląd rozpocznie się 11 stycznia. Na początku, w sobotę i niedzielę w Żywcu odbędzie Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody. Jest to najstarszy przegląd kolędniczy w Polsce.

Na tegoroczne Żywieckie Gody zaprasza Agnieszka Chrudzimska z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku Białej. Wspominamy też zeszłoroczny przegląd, słuchamy kolędników spod Babiej Góry.


Żywieckie Gody 2025 Żywieckie Gody 2025

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem 

Prowadzenie: Mariana Kril

Data emisji: 6.01.2025

Godzina emisji: 5.05

mg

Kronika sportowa
Kronika sportowa
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.