- Manifestacje paznokciowe to, z reguły, skrajne manifestacje pewnych chorób - podkreśliła w audycji "Pigułka na zdrowie" prof. dr hab. n. med. Irena Walecka, specjalistka dermatologii i wenerologii.
Jeśli zauważymy pod paznokciem ciemną plamkę, podobną do krwiaka, która nie wzrasta razem z paznokciem, a do tego pojawią się zmiany na skórce wokół paznokcia, powinniśmy udać się do dermatologa. To może być czerniak.
Paznokcie wypukłe i zaokrąglone, kształtem przypominające szkło chroniące tarczę zegarka (tzw. paznokcie zegarkowe), zwykle towarzyszą mocno zaawansowanym chorobom układu krążenia albo oddechowego. Paznokcie wklęsłe mogą z kolei świadczyć o anemii, niedoborze witamin, żelaza.
Kruche i łamliwe paznokcie mogą być oznaką niedoczynności tarczycy. Bruzdy i linie na paznokciach - łuszczycy, cukrzycy, chorób nowotworowych, niedoczynności nerek czy wątroby. Plamki - niedoborów witamin. Krwawe wylewy podpaznokciowe mogą towarzyszyć np. toczniowi rumieniowemu układowemu.
- Nie jest tak, że dany objaw jest bardzo charakterystyczny - zaznaczyła specjalistka.
Jak pielęgnować paznokcie? Paznokcie obcinamy na wprost a nie półksiężycowato (inaczej możemy mieć problemy z wrastającymi paznokciami). Starajmy się nie obcinać ich zbyt krótko (za krótkie nie spełniają swojej funkcji ochronnej i obronnej).
Zakażenia grzybicze skóry należą do najczęstszych chorób, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza rodzinnego oraz do dermatologa. Najczęstszą formą zakażenia jest grzybica paznokci.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie
Prowadził: Artur Wolski
Gość: prof. dr hab. n. med. Irena Walecka (specjalistka dermatologii i wenerologii)
Data emisji: 11.01.2025
Godzina emisji: 13.40
kk