W audycji "Więcej świata" były ambasador Polski w Wenezueli, Jacek Hinz, powiedział, że opozycja ma rację twierdząc, że reprezentujący ją Edmundo Gonzalez (po głosowaniu wyjechał do Hiszpanii, gdzie otrzymał azyl polityczny) pokonał w wyborach Nicolasa Maduro.
Słuszne są więc protesty, ale - zdaniem gościa Jedynki - ciężko będzie cokolwiek wywalczyć ponieważ cały aparat władzy jest skupiony w rękach zwolenników rewolucji boliwariańskiej. - Obserwujemy, zupełnie niespotykaną w Wenezueli, demonstrację siły, w której uczestniczy wojsko, siły kontrwywiadu i wywiadu wojskowego, gwardia narodowa, policja - zauważył.
Hinz zwrócił uwagę, że zwykli obywatele Wenezueli protestują głównie przeciwko dramatycznym warunkom życia, wysokim cenom żywności i leków, podstawowych usług.
Wenezuela nigdy nie była aż tak izolowana
Władze amerykańskie ogłosiły, że zwiększyły do 25 mln dolarów nagrodę za schwytanie rządzącego Wenezuelą od 2013 roku Maduro, a także ujęcie odpowiedzialnego za sprawy wewnętrzne i wymiar sprawiedliwości ministra Diosdado Cabello.
Także Wielka Brytania i Unia Europejska objęły sankcjami powiązanych z Maduro wysokiej rangi urzędników państwowych. W wydanych oświadczeniach rządy tych krajów oznajmiły, że polityk nie może być prezydentem Wenezueli, gdyż wybory na urząd szefa państwa nie były demokratyczne.
- Wenezuela nigdy nie była tak izolowana, jak w tej chwili - podkreślił rozmówca Łukasza Walewskiego.
Poza tym w audycji:
Premier Słowacji tłumaczy się ze swojej wizyty w Rosji. Robert Fico był w Moskwie 22 grudnia 2024 roku. Jak podkreślił na piątkowym posiedzeniu parlamentarnej komisji do spraw europejskich - do wyjazdu zmusiła go decyzja ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o zakończeniu tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę na zachód.
Gość: Tomáš Forró - słowacki dziennikarz, reporter i korespondent wojenny.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że aby rozpocząć negocjacje pokojowe z Rosją, Ukraina potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa ze strony państw zachodnich. Ocenił, że bez takich gwarancji Rosja po ewentualnym zawieszeniu broni zaatakuje ponownie.
Gość: Andrzej Talaga - Warsaw Enterprise Institute.
Prezydent elekt USA Donald Trump zapowiedział, że zmieni nazwę Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską. "Nazwa Zatoka Meksykańska jest uznawana na całym świecie" - oświadczyła prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum. Pokazała też mapę dawnego obszaru Meksyku, który obejmuje tereny obecnie należące do Stanów Zjednoczonych. "Meksykańska Ameryka, to brzmi nieźle" - dodała Sheinbaum.
Felieton: Magdalena Skajewska.
Echa pożarów w Los Angeles. Spłonęły domy różnych celebrytów, w tym tych, którzy otwarcie negują zmiany klimatyczne i tych, którzy uważają, że nie ma nic złego w lataniu wszędzie prywatnymi odrzutowcami. Wielu komentatorów zauważa, że osoby te właśnie przekonały się o braku słuszności swoich przekonań.
Felieton: Michał Strzałkowski.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Łukasz Walewski
Data emisji: 10.01.2025
Godzina emisji: 17.10
kk