"Cudnej mimozie - wstrętna pokrzywa". Jak Makuszyński z teściową korespondował?

Data publikacji: 22.01.2025 09:37
Ostatnia aktualizacja: 22.01.2025 09:57
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kornel Makuszyński
Kornel Makuszyński, Autor - PAP/Alamy
"Cudnej mimozie - wstrętna pokrzywa. Listy Kornela Makuszyńskiego do żony Janiny i teściów". Na rynku wydawniczym ukazała się książka, która stanowi pełną humoru kronikę życia rodzinnego pisarza. Za opracowanie korespondencji odpowiada Justyna Staroń. - Tytuł zaczerpnęłam z bileciku, który najprawdopodobniej był dołączony do kwiatów po koncercie - zaznacza. 

Kim był Kornel Makuszyński?

Kornel Makuszyński był jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy dwudziestolecia międzywojennego. Przyszedł na świat 8 stycznia 1884 roku w Stryju. Był piewcą Zakopanego, zagorzałym kibicem i sympatykiem sekcji narciarskiej "Wisły", wytrawnym brydżystą i niezrównanym stylistą. Zadebiutował w 1908 roku i przez następne 40 lat wydał kilkadziesiąt książek, głównie powieści, lecz w jego dorobku znajdziemy także m.in. wiersze, opowiadania i felietony.

POSŁUCHAJ

10:36

"Cudnej mimozie - wstrętna pokrzywa". Jak Makuszyński z teściową korespondował? (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 

Jak rozwijała się relacja między Makuszyńskim a drugą żoną i teściową?

Justyna Staroń przyznaje, że analizując życiorysy pisarzy, nie znajduje drugiego, który pisałby do teściowej, i to jeszcze w stylu, który obserwujemy u Makuszyńskiego. - Pisał w sposób niezwykle bliski i z humorem. To poczucie humoru musieli mieć bardzo zbliżone - przekonuje. Makuszyński nazywał teściową w różnoraki sposób, m.in. "najdroższą staruszką" i "najdroższą poczwarą". Relacja ta jednak rozwijała się i dojrzewała, co również możemy obserwować, śledząc korespondencję. 

W roku 1926 zmarła Emilia Bażeńska, pierwsza żona Kornela Makuszyńskiego. Niedługo później odszedł również przyjaciel, Jan Kasprowicz. Był to bardzo ciężki czas w życiu bohatera audycji. Janinę Gluzińską miał poznać podczas jednego ze spotkań u Aurelii Reymontowej. Ślub odbył się w sierpniu 1927 roku. - Listy z czasów narzeczeństwa można zaliczyć do najpiękniejszej epistolografii miłosnej. Do teściowej pisze początkowo z wyrazami wdzięczności za to, jak wspaniale wychowała córkę - precyzuje gość Jedynki. 

Listy pełne humoru i świadectw ówczesnej rzeczywistości

W roku 1931 Zofia Gluzińska musiała wybrać się na operację do Poznania. Towarzyszyła jej córka Janina, a Makuszyński słał regularnie listy do nich obu. - Teściowej napisał na przykład, że wysyła jej swoją fotografię, ponieważ nie ma piękniejszego widoku na świecie, a dodatkowo widok ten pomaga na zatwardzenia - zdradza Justyna Staroń. W listach odnajdujemy również opisy życia towarzyskiego i kulturalnego Warszawy oraz Zakopanego. 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Justyna Staroń

Data emisji: 21.01.2024 r. 

Godzina emisji: 23.12

mg/kor

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.