Grypa atakuje. "Korzystajmy z maseczek, to jest najtańszy sposób profilaktyki"

Data publikacji: 22.01.2025 15:19
Ostatnia aktualizacja: 22.01.2025 15:41
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W kraju rośnie liczba zachorowań na infekcje wirusowe, wśród których przoduje grypa
W kraju rośnie liczba zachorowań na infekcje wirusowe, wśród których przoduje grypa, Autor - Shutterstock
W kraju rośnie liczba zachorowań na infekcje wirusowe, wśród których przoduje grypa. Znaczący wzrost zakażeń tym wirusem obserwujemy już od listopada ubiegłego roku. 

Trudną sytuację potwierdza ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie Sławomir Kiciak. - Mamy sporo osób hospitalizowanych z rozpoznaniem grypy, z powikłaniami pod postacią i wirusowego, i bakteryjnego zapalenia płuc w przebiegu tej infekcji. To sezon grypowy, powinniśmy być do tego przyzwyczajeni. Szczególnie dotyczy to osób, które się nie zaszczepiły. Wprawdzie zdarzają się osoby, które poddały się szczepieniu, ale trafiają z lżejszymi objawami - mówi gość Jedynki.


POSŁUCHAJ

01:53

Sezon grypowy w pełni (W samo południe/Jedynka)

 

Objawy, które towarzyszą grypie, to najczęściej gorączka, ból gardła, kaszel. - Trzeba uważać na siebie, czyli ubierać się odpowiednio do temperatury panującej na dworze, dobrze się odżywiać. Odradzam w tym momencie diety cud, jakieś diety zastępcze, które powodują spadek odporności - podkreśla lekarz. 

Unikajmy dużych skupisk

Dr Sławomir Kiciak radzi, aby unikać dużych skupisk ludzi. - Jeżeli musimy uczestniczyć w jakimś spotkaniu, w jakimś większym skupisku, możemy skorzystać z maseczki. To jest najtańszy sposób profilaktyki - zwraca uwagę.

- W przypadku gdy mamy objawy grypopodobne, najlepiej zrobić test, który możemy zakupić w aptece. Nie jest on drogi i możemy szybko zadziałać, pójść do lekarza, żeby przepisał leki przeciwwirusowe - dodaje. 

Grypa atakuje - już nie tylko dzieci

Tygodniowo notowanych jest około trzech tysięcy zakażeń covidem, półtora tysiąca RSV oraz najwięcej - niemal 50 tysięcy potwierdzonych testami zachorowań na grypę.

- Grypa typu A - to dwie trzecie przypadków A/H1N1, pozostałe to H3N2. Oba te wirusy znajdują się w szczepionce sezonowej. Jeszcze warto się zaszczepić, jeśli ktoś nie chorował - zachęca doktor Paweł Grzesiowski.

Bezpłatnie przeciw grypie mogą szczepić się dzieci do 18. roku życia, seniorzy 65 plus oraz kobiety w ciąży. W ubiegłym sezonie grypowym ze szczepień skorzystało zaledwie 5,5 procent społeczeństwa. W Europie Zachodniej szczepi się około 70 procent ludzi.

Czytaj również: 

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski 

Materiał: Liliana Kaczmarczyk

Data emisji: 22.01.2025 r. 

Godzina emisji: 12.51

IAR/ans/kor

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.