Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy. Przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową (na przykład podczas kichania). Sezon grypowy trwa w Polsce od października do maja a tak zwany szczyt zachorowań obserwujemy w styczniu, lutym i marcu.
Grypa rozpoczyna się najczęściej gwałtownie i od początku towarzyszą jej ostre objawy. - W tym złośliwym wariancie A grypa bardzo często lubi mutować. Wariant B jest trochę łagodniejszy w przebiegu, ale my ich nie odróżniamy klinicznie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Janusz Krupa, specjalista medycyny rodzinnej. - Na grypę mamy lekarstwo, a nie mamy żadnych lekarstw na inne wirusy, dlatego jak ktoś ma grypę, powinien się natychmiast skontaktować ze swoim lekarzem rodzinnym, który zaocznie wystawi receptę na oseltamiwir, jest to międzynarodowa nazwa leku przeciwwirusowego - radzi lekarz.
- Lek najlepiej włączyć w ciągu 48 godzin od początku objawów. Bardzo często w trzeciej lub czwartej dobie choroby nadal przepisuje się ten lek (oseltamiwir - przyp. red.) i ma ogromnie wysoką skuteczność - mówi dr Krupa. - Pamiętajmy jednakże, że grypa jest chorobą podstępną i może dawać powikłania i to, czego my się boimy najbardziej tak naprawdę to jest zapalenie mięśnia sercowego - zwraca uwagę.
Jakie są objawy przeziębienia?
Przeziębienie to wirusowa choroba zakaźna górnych dróg oddechowych ze szczególnie nasilonymi objawami w obrębie nosa. Wirus jest zazwyczaj przenoszony drogą powietrzną, przez bezpośredni kontakt z zainfekowaną wydzieliną z nosa lub materiałem zakaźnym. Do typowych objawów przeziębienia należą: kaszel, nieżyt nosa, niedrożność nosa i ból gardła. Czasem towarzyszą im też ból mięśniowy, zmęczenie, ból głowy i utrata apetytu.
Czytaj także:
Tytuł audycji: "Pigułka na zdrowie"
Prowadził: Artur Wolski
Gość: dr Janusz Krupa (lekarz, specjalista medycyny rodzinnej)
Data emisji: 25.01.2025 r.
Godzina emisji: 13.40
kk/ans