Czego uczy nas taniec ludowy?
Poprzez taniec dzieci uczą się również współpracy. Tańce narodowe czy ludowe wykonywane są w parach lub w grupie. - Ta forma aktywności wpływa na orientację w terenie, na pamięć. Pozwala na przełamywanie pewnej nieśmiałości - wylicza gość "Czterech pór roku". Należy wspomnieć również o tym, że takie zespoły dają możliwość poznania rodzimego folkloru. - W zależności od regionu zespoły są ukierunkowane na konkretne tańce, ważne jednak, by poznać wszystkie tańce narodowe - podkreśla.
Jakie mamy tańce narodowe?
Piątka z Narodowych to projekt edukacyjny Narodowego Centrum Kultury, którego celem jest poszerzenie świadomości na temat tańców narodowych oraz poznanie podstawowych kroków i figur. - W przypadku oberka ogromny wpływ ma technika. Proces uczenia się poszczególnych kroków to ogromny warsztat, metodyka działania. Należy też wydobyć z siebie lekkość i skoczność, gdyż temu tańcowi towarzyszą obroty. Trzeba obrać sobie jeden punkt i przy każdym obrocie starać się do niego wracać - zaznacza Sylwia Błażej.
Kolejny wymagający taniec narodowy to mazur. - Długo uczyłam się kroku podstawowego. W pamięci utkwiło mi, że mamy do czynienia z czymś pomiędzy chodzeniem a biegnięciem. Trzeba wyważyć, żeby nie przejść za bardzo w jedną lub w drugą stronę - analizuje gość "Czterech pór roku". Dodaje jednocześnie, że w przypadku dzieci najlepiej zaczynać od krakowiaka. - Ten cwał towarzyszy nam już nawet w przedszkolu. Jest tam mnóstwo radości - podsumowuje rozmówczyni Agnieszki Kunikowskiej.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: Sylwia Błażej (Narodowe Centrum Kultury)
Data emisji: 23.01.2025 r.
Godzina emisji: 9.36
mg/kor
Ruch, radość i tradycja. Dlaczego warto uczyć dzieci tańców narodowych? - Jedynka - polskieradio.pl