Rozliczanie PiS. Prof. Ewa Marciniak: społeczny entuzjazm do tego opadł

Data publikacji: 23.01.2025 13:44
Ostatnia aktualizacja: 23.01.2025 14:20
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Politycy PiS w sejmowych ławach
Politycy PiS w sejmowych ławach, Autor - PAP/Tomasz Gzell
- Entuzjazm dla rozliczania PiS opadł, niemniej jest elektorat PO, który oczekuje nie samego procesu rozliczania, ale jego efektu - powiedziała w radiowej Jedynce szefowa CBOS, prof. Ewa Marciniak. Jej zdaniem zainteresowanie ludzi tematem rozliczeń "topniało ze względu na obraz, jaki pokazały komisje śledcze".

Rozliczanie PiS. Komisje to "ciągnąca się nowela"

W opinii prof. Ewy Marciniak działanie powołanych do rozliczenia PiS komisji śledczych "to była taka ciągnąca się nowela, która nie miała przyspieszeń". - Ona była dość monotonna, dość niemrawa, jeśli chodzi niemal o wszystkie komisje. Więc tutaj już ten entuzjazm dla rozliczania opadł, niemniej oczywiście jest elektorat Platformy Obywatelskiej, który oczekuje nie samego procesu rozliczania, ale jego efektu - podkreśliła.

POSŁUCHAJ

09:26

Dyrektorka CBOS, prof. Ewa Marciniak o sytuacji politycznej w Polsce (Jedynka/W samo południe)

Dyrektorka CBOS przyznała rację prowadzącemu audycję, że jeżeli były premier Mateusz Morawiecki ma stracić immunitet, a były szef Orlenu Daniel Obajtek jest objęty procedurą uchylenia immunitetu europarlamentarzysty, to jest to pewien efekt rozliczania. Podkreśliła jednak, że te kwestie już nie budzą w społeczeństwie takich emocji jak na początku rządów Donalda Tuska. - To już nie jest tak, że nagle będzie euforia, trzymanie kciuków itd. Mówię tutaj o umiarkowanym elektoracie Koalicji Obywatelskiej (...), czasami odebranie czy sprawa odebrania immunitetu byłemu premierowi, to jest ten mocny akcent i zaopiekowanie się tym elektoratem, który wciąż oczekuje rozliczeń, który poszedł na wybory głównie motywowany odsunięciem PiS od władzy - tłumaczyła prof. Marciniak.

"Populistyczna retoryka oferuje grupom poczucie mocy"

Gościni radiowej Jedynki odniosła się też do pytania o to, czy w Polsce widać, że polityczna narracja skręca delikatnie w prawo, a kandydaci na prezydenta coraz częściej sięgają po konserwatywne wypowiedzi. - To jest trochę tak, że musi być gleba społeczna i polityczna na określone idee, określone zachowania czy działania - mówiła. Dodała, że obecnie można zdiagnozować, iż żyjemy w czasach niepewności. - One wymagają niejako takiego przywództwa, takiej retoryki politycznej, która jest retoryką populistyczną. A to dlatego, że poprzez proste rozwiązania, które ta retoryka oferuje, daje ona zbiorowościom, grupom, poczucie mocy i poczucie sprawczości - podkreśliła prof. Marciniak.

Czytaj także:

Audycja: W samo południe
Prowadził: Karol Surówka
Gość: prof. Ewa Marciniak (szefowa CBOS, politolog UW)
Data emisji: 23.01.2025
Godzina emisji: 12.13

Źródło: Jedynka/paw/kor

Piaf, czyli wróbel - opowieść o piosence francuskiej
Piaf, czyli wróbel - opowieść o piosence francuskiej
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.