Ekspert: Zachodni Brzeg Jordanu będzie cały czas obszarem niestabilności

Data publikacji: 24.01.2025 19:30
Ostatnia aktualizacja: 27.01.2025 08:57
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Izraelska operacja wojskowa w Dżeninie na Zachodnim Brzegu Jordanu
Izraelska operacja wojskowa w Dżeninie na Zachodnim Brzegu Jordanu, Autor - PAP/EPA/ALAA BADARNEH
Hamas ujawnił nazwiska kolejnych czterech izraelskich zakładniczek, które w sobotę mają zostać uwolnione w ramach porozumienia o rozejmie w Strefie Gazy. W zamian za uwolnienie zakładniczek Izrael ma wypuścić na wolność około 180 palestyńskich więźniów przetrzymywanych w aresztach, podczas gdy w Strefie Gazy jest względnie spokojnie. Napięcia rosną w innej części palestyńskiego terytorium, czyli na Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie Izrael przeniósł teraz swoją uwagę. 

Czy jest możliwy rozejm w Strefie Gazy? 

Hamas jest wciąż głęboko zakorzeniony w Strefie Gazy i kontroluje zarówno aparat bezpieczeństwa, jak i sferę administracji. Czy rozejm jest możliwy? - Póki co tak, ale nie oznacza to, że tam nie dochodzi do różnego rodzaju incydentów, że nie giną tam ludzie. Były doniesienia sprzed kilku dni, że w wyniku izraelskiego odstrzału czy jakiejś większej operacji ginęły kolejne osoby. To są też pewnego rodzaju starcia narracji - mówi na antenie Jedynki dr Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

- Od dłuższego czasu były doniesienia o tym, że Hamas zaczął likwidować z kolei osoby podejrzane o kolaborację z Izraelem. Więc spokój nie, ale stabilizacja tak. W kolejnych tygodniach będziemy obserwować realizację kolejnych wymian - ocenia ekspert. 


POSŁUCHAJ

40:17

Napięcia rosną w innej części palestyńskiego terytorium, czyli na Zachodnim Brzegu Jordanu. (Więcej świata/Jedynka)

 

Operacja w Dżaninie

Izraelskie władze poinformowały we wtorek o rozpoczęciu operacji w mieście Dżanin na Zachodnim Brzegu, która miała być wymierzona w licznie tam mieszkających palestyńskich bojowników. Według strony palestyńskiej była to inwazja na mieszczący się tam obóz uchodźców. Izraelskie siły zaatakowały z lądu i powietrza, przy użyciu śmigłowców Apache. Zdaniem palestyńskich sił Izraelczycy otworzyli ogień do cywilów i funkcjonariuszy bezpieczeństwa.

- To miasto jest miejscem ostrych operacji izraelskiego wojska i izraelskich służb od 2022 roku - mówi gość Jedynki. - Nominalnie Dżaninem rządzi grupa palestyńska, ale to się nie udało i teraz Izraelczycy rozgrywają swoją operację. Możemy się spodziewać, że Zachodni Brzeg będzie cały czas obszarem niestabilności; jest to już pewnego rodzaju mechanizm - podkreśla. 

Czytaj także:

    Poza tym w audycji:

    - Sytuacja na Słowacji - planowane są demonstracje w związku z antyunijnymi i prorosyjskimi działaniami rządu Fico, który - w reakcji na te zapowiedzi - mówi o "zamachu stanu" i słowackim Majdanie. - Relacja W. Stobby.

    - Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego domaga się aresztowania przywódców talibów za "prześladowanie afgańskich dziewcząt i kobiet". Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego.

    - Meksyk po zaprzysiężeniu Trumpa - reakcje, komentarze. Gość: dr Michał Stelmach, Katedra Studiów Latynoamerykańskich i Porównawczych, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ. 

    Tytuł audycji: Więcej świata

    Prowadziła: Magdalena Skajewska

    Data emisji: 24.01.2025

    Godzina emisji: 17.10

    IAR/ans/kor

    Cztery pory roku
    Cztery pory roku
    cover
    Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.