Jak podkreśliła gościni Jedynki, co roku w Polsce wykrywanych jest około 1100 - 1200 nowotworów u najmłodszych pacjentów. To najczęściej białaczki, guzy mózgu, chłoniaki. - Chodzi o to, żeby wykluczyć ten nowotwór, a nie potwierdzić i takie powinniśmy przyjąć myślenie - mówi. - Jeżeli wystąpi jakikolwiek objaw, który w ogóle nam się nie kojarzy z dziećmi, powinniśmy pomyśleć o tym, czy nie poszerzyć diagnostyki i nie spróbować wykluczyć nowotworu - wyjaśnia.
Prof. Raciborska zwraca uwagę, że młode organizmy na szczęście o wiele lepiej reagują na leczenie. Wiele nich odzyskuje zdrowie. - Mamy wyleczalność rzędu 80 proc. Kiedy zaczynałam pracę 25 lat temu to wyleczalność sięgała ok. 40-50 proc. Teraz możemy mówić, że większość naszych dzieci wróci do swojego środowiska i będzie zdrowa - dodaje onkolog.
Sprzęt WOŚP pomoże szybciej wrócić do zdrowia
W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra na rzecz walki z chorobami nowotworowymi. - Sprzęt, który zostanie kupiony ze zbiórek pomoże szybciej wracać do zdrowia małym pacjentom - zaznacza profesor Anna Raciborska.
Podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 120 tysięcy wolontariuszy zbiera pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu i pomoc oddziałom onkologii i hematologii dziecięcej.
Czytaj również:
Tytuł: Audycja specjalna
Prowadziła: Karolina Rożej
Gość: prof. Anna Raciborska (kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie)
Data emisji: 26.01.2025 r.
Godzina emisji: 12.15
IAR/ans/kajz
Prof. Anna Raciborska: szybka diagnoza jest kluczowa w wykrywaniu nowotworów u dzieci - Jedynka - polskieradio.pl