Elon Musk na zjeździe AfD. "To może posłużyć do relatywizowania niemieckich zbrodni"

Data publikacji: 27.01.2025 10:00
Ostatnia aktualizacja: 27.01.2025 10:48
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Elon Musk wystąpił podczas zjazdu AfD, gdzie stwierdził, że członkowie tej partii są "największą nadzieją Niemiec". Zdaniem prof. Piotra Majewskiego miliarder "daje znać, że jest gotowy popierać rewizjonistyczne podejście do historii". - Takie zachowania są bardzo niebezpieczne. Mogą posłużyć relatywizowaniu niemieckich zbrodni - powiedział historyk w radiowej Jedynce. 

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Do byłego niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz przyjedzie ponad 50 delegacji z całego świata. Wśród gości pojawią się m.in. król Wielkiej Brytanii Karol III i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. 

Rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Miejsce najbardziej kojarzone z Holokaustem" 

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że to miejsce jest najbardziej kojarzone na świecie z Holokaustem. - To był największy z obozów w sensie liczby ofiar - obóz koncentracyjny i obóz zagłady. Funkcjonuje on niezwykle mocno nie tylko w pamięci historycznej, w podręcznikach, ale również w popkulturze. Z tego względu to miejsce ma szczególną rolę w tym, co dzieje się wokół zagłady w pamięci społecznej - powiedział prof. Piotr Majewski.

POSŁUCHAJ

21:13

prof. Piotr Majewski gościem Grzegorza Osieckiego (Sygnały dnia)

Jak zaznaczył, na ten temat obecne wiemy "bardzo dużo, niemal wszystko, ponieważ zostało to bardzo dokładnie udokumentowane". Dodał, że jest mnóstwo opracowań opisujących te tragiczne wydarzenia, w tym relacji świadków, którzy przeżyli obóz. - Co nie znaczy, że jesteśmy sobie w stanie to wyobrazić. Bo działy się tam rzeczy po ludzku niewyobrażalne - podkreślił profesor. 

Musk na zjeździe AfD. "Niebezpieczne zachowanie"

Odniósł się również do niedzielnego wystąpienia Elona Muska na zjeździe AfD w Niemczech. Tam bliski współpracownik Donalda Trumpa powiedział, że członkowie tej partii są "największą nadzieją Niemiec". Stwierdził również, że "w Niemczech zbyt wiele uwagi poświęca się winom z przeszłości", a "trzeba iść naprzód". - Dzieci nie odpowiadają za grzechy swoich rodziców, dziadków czy pradziadków - powiedział Elon Musk.

Zdaniem gościa radiowej Jedynki miliarder "daje znać, że jest gotowy popierać rewizjonistyczne podejście do historii". - To znaczy wspierać siły, które dążą do tego, aby o tym, co Niemcy zrobiły w czasie II wojny światowej, mówić bez wstydu, za to z dumą - zaznaczył prof. Piotr Majewski. 

- Bardzo ważne jest zachowanie pamięci o tym, co się wydarzyło w czasie II wojny światowej. Myślę tu o zagładzie, ale także o innych zbrodniach, w tym tych na ludności cywilnej i na jeńcach wojennych. Takie zachowania, jak Elona Muska, są bardzo niebezpieczne, bo mogą posłużyć relatywizowaniu tamtych zbrodni - podsumował. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Grzegorz Osiecki 
Gość: prof. Piotr Majewski (historyk, UW) 
Data emisji: 27.01.2025
Godzina emisji: 8.15

Źródło: PR1/bartos/kor

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.