27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Do byłego niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz przyjedzie ponad 50 delegacji z całego świata. Wśród gości pojawią się m.in. król Wielkiej Brytanii Karol III i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.
Rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Miejsce najbardziej kojarzone z Holokaustem"
Gość radiowej Jedynki podkreślił, że to miejsce jest najbardziej kojarzone na świecie z Holokaustem. - To był największy z obozów w sensie liczby ofiar - obóz koncentracyjny i obóz zagłady. Funkcjonuje on niezwykle mocno nie tylko w pamięci historycznej, w podręcznikach, ale również w popkulturze. Z tego względu to miejsce ma szczególną rolę w tym, co dzieje się wokół zagłady w pamięci społecznej - powiedział prof. Piotr Majewski.
Jak zaznaczył, na ten temat obecne wiemy "bardzo dużo, niemal wszystko, ponieważ zostało to bardzo dokładnie udokumentowane". Dodał, że jest mnóstwo opracowań opisujących te tragiczne wydarzenia, w tym relacji świadków, którzy przeżyli obóz. - Co nie znaczy, że jesteśmy sobie w stanie to wyobrazić. Bo działy się tam rzeczy po ludzku niewyobrażalne - podkreślił profesor.
Musk na zjeździe AfD. "Niebezpieczne zachowanie"
Odniósł się również do niedzielnego wystąpienia Elona Muska na zjeździe AfD w Niemczech. Tam bliski współpracownik Donalda Trumpa powiedział, że członkowie tej partii są "największą nadzieją Niemiec". Stwierdził również, że "w Niemczech zbyt wiele uwagi poświęca się winom z przeszłości", a "trzeba iść naprzód". - Dzieci nie odpowiadają za grzechy swoich rodziców, dziadków czy pradziadków - powiedział Elon Musk.
Zdaniem gościa radiowej Jedynki miliarder "daje znać, że jest gotowy popierać rewizjonistyczne podejście do historii". - To znaczy wspierać siły, które dążą do tego, aby o tym, co Niemcy zrobiły w czasie II wojny światowej, mówić bez wstydu, za to z dumą - zaznaczył prof. Piotr Majewski.
- Bardzo ważne jest zachowanie pamięci o tym, co się wydarzyło w czasie II wojny światowej. Myślę tu o zagładzie, ale także o innych zbrodniach, w tym tych na ludności cywilnej i na jeńcach wojennych. Takie zachowania, jak Elona Muska, są bardzo niebezpieczne, bo mogą posłużyć relatywizowaniu tamtych zbrodni - podsumował.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Grzegorz Osiecki
Gość: prof. Piotr Majewski (historyk, UW)
Data emisji: 27.01.2025
Godzina emisji: 8.15
Źródło: PR1/bartos/kor