Rusza program dopłat do elektryków "NaszEauto". Można uzyskać sporą dotację

Data publikacji: 29.01.2025 10:20
Ostatnia aktualizacja: 29.01.2025 11:14
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Rusza program dopłat do elektryków "NaszEauto".
Rusza program dopłat do elektryków "NaszEauto"., Autor - Shutterstock
W najbliższy poniedziałek rozpoczyna się nabór do programu "NaszEauto". Chodzi o wspieranie zakupu elektrycznych samochodów osobowych w Polsce. Zastąpi on program "Mój elektryk", który kończy się 31 stycznia. Maksymalnie będzie można uzyskać dotację 40 tysięcy złotych do zakupu lub leasingu auta elektrycznego. 

Program "NaszEauto"

- Jest to program finansowany z Krajowego Planu Odbudowy i zastępuje wcześniej wskazany w KPO podatek od aut spalinowych. Maksymalna kwota dopłaty z uwzględnieniem dwóch rodzajów premii, za zezłomowanie oraz za niski dochód, to maksymalnie 40 tysięcy złotych - mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Premiujemy zatem duże rodziny i rodziny o najniższym dochodzie - podkreśla.


POSŁUCHAJ

04:12

Rusza program dopłat do elektryków "NaszEauto". (Po pierwsze ekonomia/Jedynka)

 

Program rusza 3 lutego, a nabór wniosków będzie otwarty do 30 czerwca 2026 roku. - Chcielibyśmy, aby w ramach programu nastąpił zakup blisko 40 tys. samochodów elektrycznych - dodaje Dorota Zawadzka-Stępniak. 

Dotacja dla nowych samochodów 

Wsparciem zostaną objęte fabrycznie nowe samochody elektryczne o przebiegu do 6 tys. km, kosztujące maksymalnie 225 tys. zł netto, bez VAT, które przed zakupem nie były zarejestrowane. Do programu kwalifikują się również pojazdy demonstracyjne, np. używane do jazd próbnych na tablicach dealerskich (białe tło tablicy i zielone znaki).

Wsparcie finansowe NFOŚiGW nie będzie wypłacane przed zakupem auta, dlatego najpierw należy kupić pojazd. Samochód musi być następnie zarejestrowany i mieć ubezpieczenie OC. Dodatkowo wymagane jest ubezpieczenie AC. Do programu nie kwalifikują się pojazdy, które zostały zarejestrowane na dealera.


- Efektywność tego programu nie będzie w pełni wykorzystana właśnie przez fakt tego, że jest to bardzo krótki czas do bardzo wąskiej grupy odbiorców. Jednak pamiętajmy o tym, że nowe samochody kupują firmy, nie są to tylko i wyłącznie jednoosobowe działalności - wyjaśnia Maciej Guz z Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności. - To oni są głównymi odbiorcami nowych pojazdów - dodaje. 

Czytaj też: 

Jeśli chodzi o leasing i wynajem długoterminowy, to przed złożeniem wniosku o dotację trzeba podpisać umowę leasingową lub wynajmu długoterminowego i dokonać zapłaty opłaty wstępnej (lub równoważnej), a także podpisać protokół przekazania pojazdu. Ministerstwo wyjaśniło, że umowa musi dotyczyć okresu co najmniej 2 lat.

Materiał: Justyna Golonko

Data emisji: 29.01.2025 r.

Godzina emisji: 7.37

IAR/ans/kor

Portrety
Portrety
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.