Kiedy śpiewano najpiękniejsze piosenki o Warszawie? Znamy odpowiedź

Data publikacji: 12.02.2025 17:16
Ostatnia aktualizacja: 12.02.2025 17:33
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kto i co śpiewał o Warszawie?
Kto i co śpiewał o Warszawie?, Autor - Afa Pixx/Krzysztof Wellman
"Piosenki warszawskie. Antologia tekstów" - to autorski wybór 77 utworów, które opowiadają o Warszawie. To zarówno ballady uliczne, jak i piosenki kabaretowe i estradowe, pieśni hymniczne, utwory punkowe i rapowe. - Te piosenki i pieśni pochodzą z różnych epok, od końcówki XVIII wieku aż do ubiegłego roku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartek Chaciński, współautor publikacji i wicenaczelny tygodnika "Polityka".

- Z Janem Emilem Młynarskim i Jackiem Hawrylukiem mieliśmy pewnie największy wpływ na wybór tych piosenek, a było to bardzo trudne zadanie. Inicjatorką i redaktorką całości jest Julia Odnous-Pawlińska z Muzeum Warszawy. Z kolei książkę i przepiękne ilustracje zaprojektował Wojciech Pawliński, a Piotr Kubkowski i Agnieszka Karpowicz napisali eseje, które niejako spajają całość - przybliża Bartek Chaciński.

POSŁUCHAJ

07:11

Kiedy śpiewano najpiękniejsze piosenki o Warszawie? Znamy odpowiedź (Jedynka/Folder ulubione)

 

Piosenki o Warszawie liczone w tysiącach

Publikacja jest muzyczną kroniką dziejów miasta, jego mieszkanek i mieszkańców, przemian obyczajowych i społecznych. Najstarszy tekst pochodzi z końca XVIII wieku, a najnowszy z 2023 roku.

- Zadanie było z gatunku karkołomnych. Na początku mieliśmy na liście, wspólnie z Jankiem Młynarskim, około 200 tytułów piosenek. Tych utworów istnieje znacznie więcej. Gdybyśmy chcieli dublować autorów, tematy i uwzględnić całe płyty, które są wypełnione piosenkami tylko o Warszawie, to poszlibyśmy pewnie w tysiące, a nie w setki - mówi Bartek Chaciński.

Irena Santor, przedwojenne piosenki i "Wodewil warszawski"

Bartek Chaciński wskazuje na Irenę Santor, jeśli chodzi o twórczość poświęconą Warszawie. - Okres, który kojarzy się z Ireną Santor i początkami jej kariery, kiedy śpiewała bardzo dużo piosenek o Warszawie, to jest ten czas odbudowy. Dla mnie, prawdę mówiąc, to on był najbardziej fascynujący. Może dlatego, że najmniej znany - opowiada.

- Piosenki przedwojenne znałem, bo były śpiewane u mnie w domu przez dziadka, w tym te z filmów przedwojennych. Z kolei wszystkie piosenki od lat 70. w górę znałem nieźle, bo to jest ten świat muzyki rozrywkowej, którym żyję na co dzień - dodaje.

Dziennikarz wspomina też lata 50. i okres "Wodewilu warszawskiego", kluczowego spektaklu dla opowieści o odbudowywanej Warszawie, jak i "Przygód na Mariensztacie" i innych filmów, do których pisano specjalnie utwory o Warszawie.

Zobacz także:

Tytuł artykułu: Folder ulubione

Prowadziła: Ula Kaczyńska

Gość: Bartek Chaciński (współautor publikacji i wicenaczelny tygodnika "Polityka")

Data emisji: 12.02.2025 r. 

Godzina emisji: 14.36

DS

Przy muzyce o sporcie
Przy muzyce o sporcie
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.