Dlaczego Armenia zwraca się ku Unii Europejskiej?
Armeńczycy są zawiedzeni postawą, jaką przyjęła wobec nich Federacja Rosyjska. Dotyczy to m.in. zaangażowania w konflikt armeńsko-azerbejdżański, a także sytuacji w Górskim Karabachu. - To pokazało, że Republika Armenii nie może opierać swojego systemu bezpieczeństwa o Rosję, która jest skupiona na konflikcie na Ukrainie - precyzuje gość Programu 1 Polskiego Radia. Władze w Erywaniu zaczęły więc szukać partnerstwa z krajami zachodnimi.
Sojusz z Rosją wciąż trwa
Na tę chwilę mówimy przede wszystkim o zbliżeniu deklaratywnym. - Armenia nadal pozostaje członkiem struktur Federacji Rosyjskiej, m.in. Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - zauważa Maciej Musiał. Sytuacja skomplikowana jest na wielu poziomach. Armenia nie może być jednocześnie w unijnym systemie celnym i w systemie celnym Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Z drugiej strony, premier Nikol Pashinyan usiłuje umiejętnie rozgrywać sytuację.
Praktycznie po każdym kontakcie z krajami europejskimi odbywa również spotkanie z Władimirem Putinem zapewniając, że nie ma mowy o całkowitym zerwaniu obustronnych relacji między Armenią a Rosją.
W audycji również:
- Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium; Światowi liderzy, eksperci oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych dyskutują o bieżących wyzwaniach,
- o ukraińskim punkcie widzenia Anna Stożko, redaktor naczelna Ukraińsko-Polskiej Platformy Medialnej oraz wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Pojednanie Polsko-Ukraińskie,
- komentarze po zamachu w Monachium; Afgańczyk, który nie miał prawa pobytu w Niemczech wjechał samochodem w grupę ludzi; Ucierpiało kilkadziesiąt osób, są ciężko ranni.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Data emisji: 14.02.2025
Godzina emisji: 17.12
mg
Przetasowania na Kaukazie. Dlaczego Armenia obrała proeuropejski kurs? - Jedynka - polskieradio.pl