"Magdalena Abakanowicz. Prolog". Nieznane oblicze artystki

Data publikacji: 14.02.2025 16:25
Ostatnia aktualizacja: 17.02.2025 12:06
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Otwarcie wystawy "Magdalena Abakanowicz. Prolog" w Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.
Otwarcie wystawy "Magdalena Abakanowicz. Prolog" w Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie., Autor - PAP/Radek Pietruszka
"Magdalena Abakanowicz. Prolog" to ekspozycja prezentowana w Kordegardzie - galerii Narodowego Centrum Kultury. Nawiązuje do pierwszej indywidualnej wystawy artystki, zorganizowanej w tej samej przestrzeni sześćdziesiąt pięć lat temu. - W tym układzie prace tworzą spójną wypowiedź artystyczną - mówi kuratorka wystawy, Marta Kowalewska. 

Co zobaczymy na wystawie Magdaleny Abakanowicz?

Pomysł na prezentację dzieł w przestrzeni warszawskiej Kordegardy zrodził się podczas przygotowywania wystawy Magdaleny Abakanowicz w Helsinkach. - Poprosiłem o pokazanie nam malowanych tkanin. Rozwinięto duże płótna i okazały się tak rewelacyjne, że oniemiałem - zaznacza kurator, Henryk Gac. Dzieła wciąż zachwycają formą i kolorem, a jak się okazuje, szerszej publiczności dotąd były praktycznie nieznane. Uzupełniono je obrazami zaprezentowanymi przez pracowników artystki. 


POSŁUCHAJ

03:59

"Magdalena Abakanowicz. Prolog". Nieznane oblicze artystki (Folder ulubione/Jedynka)

 

Spójna wypowiedź artystyczna

Zdaniem minister kultury i dziedzictwa narodowego, Hanny Wróblewskiej, ważne jest nie tylko to, co na wystawie możemy zobaczyć, ale również forma prezentacji. - To odwołanie do pierwszej wystawy Magdaleny Abakanowicz w Kordegardzie. Historia zatacza koło, ale za każdym razem można widzieć to innymi oczami i w innym kontekście - przekonuje. Część prac umieszczono wysoko, by zwiedzający mogli dostrzec całość, a co za tym idzie głębiej przeżyć kontakt z tą sztuką. 

Choć w pracach Abakanowicz dominują odcienie szarości i barwy ciemne, to jednak odnaleźć możemy przebłyski czerwieni czy żółci. - Są tu kolory natury - podkreśla kuratorka, Marta Kowalewska. Niektóre z tych tkanin prezentowane były w takich miejscach, jak Tate Modern, ale zawsze stanowiły osobne byty. Teraz jest inaczej. - W tym układzie tworzą spójną wypowiedź artystyczną - podsumowuje gość audycji "Folder ulubione". Całość dostępna jest dla zwiedzających do 30 marca 2025 roku. 

Tytuł artykułu: Folder ulubione

Prowadziła: Ula Kaczyńska

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 14.02.2025 r. 

Godzina emisji: 14.15

mg/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.