O co zadbać przed wyjazdem za granicę?
Kiedy w Polsce dojdzie do kolizji, nie musimy wzywać na miejsce policji, chyba że w zajściu udział biorą obcokrajowcy, z którymi nie jesteśmy w stanie sami się porozumieć. Za granicą wygląda to inaczej, a lokalne przepisy mogą znacząco różnić się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. By uniknąć nieporozumień, powinniśmy sami mówić po angielsku lub mieć ze sobą kogoś, kto tym językiem włada. Co więcej, spisując oświadczenie, warto mieć wzór w obu wersjach językowych.
W dokumencie obowiązkowo powinniśmy zawrzeć takie informacje jak: dane właścicieli obu pojazdów, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, numer polisy OC i kraj ubezpieczenia pojazdu. By nasze dokumenty były ważne, niektóre kraje wymagają nie tylko obowiązkowego OC, ale także Zielonej Karty. - Takie karty zazwyczaj wydają ubezpieczyciele. Bardzo często są dostępne w ramach ubezpieczenia standardowego - mówi Magdalena Kajzer.
Sprawdź ubezpieczenie pojazdu
Kwestia ubezpieczenia jest niezwykle istotna, kiedy poruszamy się cudzym samochodem. Bez względu na to, czy pożyczamy go od osób prywatnych, czy od wyspecjalizowanych firm, powinniśmy sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony. - Jeśli takiego ubezpieczenia nie ma, a ja nie jestem jego właścicielem, to za spowodowaną szkodę odpowiadam solidarnie z właścicielem - przypomina Damian Ziąber z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadził: Patryk Kuniszewicz
Data emisji: 14.02.2025 r.
Godzina emisji: 16.47
mg/kor
Stłuczka lub wypadek za granicą i co dalej? - Jedynka - polskieradio.pl