"Jedyne takie miejsce" prosto z gdańskiego centrum nauki Hevelianum

Data publikacji: 15.02.2025 13:20
Ostatnia aktualizacja: 17.02.2025 13:04
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
"Jedyne takie miejsce" z wizytą w Hevelianum w Gdańsku. Od lewej: p. Lucjan (realizator), Joanna Strzelec, Sława Bieńczycka, Agnieszka Józefowicz, Bogna Pazderska, Monika Mikołajczyk, Paweł Golak, Agnieszka Rek
"Jedyne takie miejsce" z wizytą w Hevelianum w Gdańsku. Od lewej: p. Lucjan (realizator), Joanna Strzelec, Sława Bieńczycka, Agnieszka Józefowicz, Bogna Pazderska, Monika Mikołajczyk, Paweł Golak, Agnieszka Rek, Autor - Polskie Radio
Gdańskie Hevelianum to wyjątkowe, interdyscyplinarne miejsce spotkań z historią i nauką, mieszczące się w dwóch lokalizacjach. Pierwsza z nich to Góra Gradowa, a druga to Dom Zdrojowy z 1893 roku w Gdańsku Brzeźnie. - Połączono historię z nowoczesnością, a także z nauką i edukacją - mówi Sława Bieńczycka. 

Gdzie znajduje się Hevelianum?

Góra Gradowa to wzniesienie leżące na terenie Grodziska w Gdańsku. Właśnie tu wnętrza zachowanych zabytkowych obiektów obronnych przystosowano do nowoczesnych, interaktywnych wystaw Hevelianum. - Większość zabudowy pochodzi z 2 połowy XIX wieku i obiekty te dzisiaj dostają nowe funkcje. Od samego początku powstaje tam centrum nauki, gdzie można zwiedzać i doświadczać. Łączymy historię z nauką - podkreśla dyrektor Paweł Golak. 

Teren zagospodarowano również do stworzenia ścieżek spacerowych. Przyjemność z podziwiania panoramy miasta czerpać można o każdej porze roku. Drugą lokalizacją Hevelianum jest Dom Zdrojowy z 1893 roku w Gdańsku Brzeźnie - miejsce edukacji ekologicznej. Koncepcja całości pojawiła się w roku 1997, a dziś funkcjonuje pięć dużych wystaw. Patronem jest Jan Heweliusz, wybitny astronom urodzony w XVII wieku w Gdańsku.

Kim był Jan Heweliusz?

Monika Mikołajczyk zwraca uwagę, że Jan Heweliusz był człowiekiem wielu talentów. Nazywany polskim Leonardo da Vincim ze względu na szerokie spektrum dziedzin, którymi się zajmował. Dziś stanowi niewyczerpane źródło inspiracji. - Urodził się w zamożnej rodzinie, ale także sam musiał dbać o to, aby zapewnić sobie finansowanie szerokiej działalności i badań naukowych - przypomina w rozmowie ze Sławą Bieńczycką.

Od najmłodszych lat był bardzo ambitny. Dziś znany przede wszystkim jako astronom, zajmował się również matematyką, prawem i ekonomią. Wsparcie otrzymywał m.in. od polskich królów, których był wiernym poddanym. - Odkryty i opisany przez siebie gwiazdozbiór, Heweliusz nazwał Tarczą Sobieskiego na cześć zwycięskiej bitwy pod Wiedniem - tłumaczy Mikołajczyk. Dodaje, że gdańskiemu naukowcowi zawdzięczamy przede wszystkim "Selenographię" czyli opis Księżyca.


POSŁUCHAJ

45:50

."Jedyne takie miejsce" prosto z gdańskiego centrum nauki Hevelianum. Cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)


POSŁUCHAJ

42:57

"Jedyne takie miejsce" prosto z gdańskiego centrum nauki Hevelianum. Cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)


POSŁUCHAJ

44:01

"Jedyne takie miejsce" prosto z gdańskiego centrum nauki Hevelianum. Cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

   

Co dzieje się w Hevelianum?

Jedną z trzech głównych wystaw w Hevelianum jest "Dookoła Świata". Siedem kontynentów zmieściło się na dwóch kondygnacjach dawnych koszar schronowych. Na chętnych czeka ponad 90 interaktywnych stanowisk. - To podróż przez pięć kontynentów, w bardzo krótkim czasie możemy zwiedzić cały świat - podkreśla Agnieszka Józefowicz. Dodaje, że prezentowane są najróżniejsze oblicza Ziemi. Nie tylko geograficzne, ale również architektoniczne czy malarskie. 

Druga stała wystawa nosi nazwę "Z Energią" i podzielona jest na dwa piętra. Na tym dolnym odnajdziemy informacje na temat tego, czym jest energia i jak zamieniamy jeden jej typ na inny. - Takie spojrzenie globalne, gdyż energia jest najważniejsza nie tylko w naszym życiu, ale również we wszechświecie - analizuje Bogna Pazderska. Druga pracownia poświęcona jest odnawialnym źródłom energii. Na ten cel zaadaptowano pomieszczenia historycznego budynku Kaponiery Południowej

Organizatorzy wychodzą również na zewnątrz. W maju w przestrzeni Starego Miasta zaprezentowane zostaną sylwetki gdańskich naukowców, wciąż żyjących i dokonujących przełomowych odkryć. - Niektóre z tych badań są bardzo specjalistyczne, więc opowiemy o nich w taki sposób, żeby było to dla państwa ciekawe - zapowiada Agnieszka Rek-Gornowicz. Latem zobaczyć będzie można również około 14 zdjęć gwiazd i zjawisk astronomicznych, zrealizowanych w ramach corocznego konkursu AstroCamera.

Zobacz także:

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Goście: Paweł Golak (dyrektor Hevelianum), Monika Mikołajczyk (zastępca kierownika działu edukacji i popularyzacji nauki), Bogna Pazderska (specjalistka ds. naukowych ds. astronomii), Agnieszka Józefowicz (specjalista ds. wystaw i edukacji), Krzysztof Kucharski (Garnizon Gdańsk), Agnieszka Rek-Gornowicz (główny specjalista ds. projektów edukacyjnych i popularnonaukowych)

Data emisji: 25.01.2025 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.