Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium. Jaki los czeka Ukrainę?

Data publikacji: 15.02.2025 15:50
Ostatnia aktualizacja: 16.02.2025 13:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium. Jaki los czeka Ukrainę?
Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium. Jaki los czeka Ukrainę?, Autor - Vladyslav Musiienko
Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium to wydarzenie historyczne. To czas, w którym ważą się losy amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy, relacji USA i Europy, a także zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wielki szok wywołało przemówienie, które na otwarcie konferencji wygłosił wiceprezydent USA J.D. Vance. 

Wzajemne zarzuty Europy i USA towarzyszyły otwarciu monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Amerykański wiceprezydent J.D. Vance zarzucił Europie "rezygnację z wolności słowa", prezydent Niemiec stwierdził natomiast, że Stany Zjednoczone "ograniczają demokrację". - To przemówienie było szokiem dla wszystkich zgromadzonych. Oczekiwano, że dowiemy się czegoś więcej na temat rozstrzygnięć wojny na Ukrainie - uważa Bartłomiej Kot z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

Czy dojdzie do rozmów między Ukrainą, a Rosją?

Kilka dni temu międzynarodowa opinia publiczna została zaskoczona informacjami o długiej rozmowie pomiędzy Donaldem Trumpem, a Władimirem Putinem. Prezydent USA poinformował, że chce rozpoczęcia natychmiastowych negocjacji pokojowych ws. trwającej za nasza wschodnią granicą wojny. Pojawiają się jednak pytania o to, czy na pewno w pełni poszanowana zostanie integralność terytorialna Ukrainy. -Nadzieja zostaje, ale jest mniejsza - przyznaje Anna Stożko, redaktor naczelna Ukraińsko-Polskiej Platformy Medialnej oraz wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Pojednanie Polsko-Ukraińskie


POSŁUCHAJ

35:53

Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium. Jaki los czeka Ukrainę? (Więcej świata/Jedynka)

 

Jak świat może pomóc Ukrainie?

Gość audycji "Więcej świata" zwraca uwagę, że naród ukraiński potrafi wierzyć, zebrać siły i działać, ale w obecnej sytuacji nie zależy to już tylko od samych Ukraińców. - Cały świat dostrzegł Ukrainę kiedy rozpoczęła się pełnoskalowa wojna. Przypominam, że wojna zaczęła się w roku 2014 i świat nie bardzo się tym interesował. Teraz zwrócono na nas uwagę i to jest pewien plus, ale też widać, że wszystkim krajom zależy na rezultacie - zaznacza. 

To pewnego rodzaju odniesienie do osób mówiących o "zmęczeniu wojną". - W jaki sposób można być zmęczonym, kiedy to Ukraińcy walczą? Nie da się tego zrozumieć. Ja jadę w nocy do Warszawy i widząc, że w Kijowie jest alarm dzwonię do syna z pytaniem, czy wszystko jest w porządku. Boję się i w nocy, kiedy nie śpię, po prostu pracuję. Czekam, dopóki syn nie odpisze - słyszymy w Programie 1 Polskiego Radia. 

W audycji również:

- Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium; Światowi liderzy, eksperci oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych dyskutują o bieżących wyzwaniach,

- przetasowania na Kaukazie. Dlaczego Armenia obrała proeuropejski kurs?,

- komentarze po zamachu w Monachium; Afgańczyk, który nie miał prawa pobytu w Niemczech wjechał samochodem w grupę ludzi; Ucierpiało kilkadziesiąt osób, są ciężko ranni.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Data emisji: 14.02.2025

Godzina emisji: 17.12

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.