Które polskie hotele inspirowały pisarzy?
Pretekstem do rozmowy stał się sycylijski hotel z drugiego sezonu serialu "Biały Lotos". Okazuje się, że ceny rozpoczynają się tam od kilku tysięcy złotych za noc. Na drugim biegunie znajduje się warszawski hotel Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Jest on nawet tytułem powieści Izabeli Tadry. W tym hotelu spotyka się para kochanków i główna bohaterka cały czas opowiada. Niczym Szeherezada - przypomina dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia.
Do literatury polskiej wszedł natomiast krakowski Grand Hotel. To za sprawą książki pt. "Zaklęte rewiry" autorstwa Henryka Worcella (1936 - red.). - Napisał ją były kelner owego hotelu, Tadeusz Kurtyka, publikujący pod pseudonimem - podkreśla Mikołajczuk. Powieść doczekała się również adaptacji filmowej. Za reżyserię odpowiedzialny był Janusz Majewski, a w rolach głównych wystąpili Marek Kondrat oraz Roman Wilhelmi.
Co działo się w Hotelu Chelsea?
Nie sposób nie wspomnieć również o Hotelu Chelsea położonym pomiędzy siódmą i ósmą aleją w Nowym Jorku. Pojawiali się tam artyści, muzycy i pisarze. - Tam pracowali i mieszkali m.in. poeta i pisarz Dylan Thomas, dramaturg i scenarzysta Arthur Miller, piosenkarka i autorka tekstów Patty Smyth. Tam spotykała się bohema, tam miały miejsce ekscesy - słyszymy w "Ekspresie Jedynki". Na ten temat powstało więc wiele dzieł, m.in. utwór "Chelsea Hotel" Leonarda Cohena.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadziła: Karolina Rożej
Gość: Magda Mikołajczuk
Data emisji: 19.01.2025
Godzina emisji: 15.35
mg/kor
Hotele. Dlaczego stają się miejscem akcji książek, filmów i seriali? - Jedynka - polskieradio.pl