Zbigniew Ziobro trafi do aresztu? "Sam mówił, że nie powinno być osób, które stoją ponad prawem"

Data publikacji: 20.02.2025 13:35
Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 14:38
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Poseł PiS Zbigniew Ziobro po posiedzeniu Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych w Sejmie w Warszawie, 20.02.2025
Poseł PiS Zbigniew Ziobro po posiedzeniu Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych w Sejmie w Warszawie, 20.02.2025, Autor - PAP/Radek Pietruszka
- Zbigniew Ziobro był przywieziony do budynku Sejmu, więc ta decyzja sądu nie jest jasna i oczywista. Sąd będzie musiał to rozważyć, czy zatrzymanie i doprowadzenie takiej osoby nie byłoby wystarczające, żeby ją przesłuchać - mówił w radiowej Jedynce sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Najpierw ws. Ziobry zadecyduje Sejm

Sejmowa komisja regulaminowa zebrała się w czwartek, by rozpatrzyć wniosek o zgodę Sejmu na aresztowanie b. szefa MS posła PiS Zbigniewa Ziobry oraz wniosek o uchylenie immunitetu b. wiceszefowi MS, posłowi Marcinowi Romanowskiemu w związku z nowymi zarzutami dot. Funduszu Sprawiedliwości.

Sędzia Bartłomiej Przymusiński zwracał uwagę, że zastosowanie aresztu wobec Zbigniewa Ziobry wymaga analizy. - Decyzję będzie podejmował sąd. Przepisy przewidują, że zastosowanie aresztu jest możliwe, jeżeli zarządzenie zatrzymania i doprowadzenia takiej osoby nie będzie wystarczające do stawiennictwa danej osoby - przypominał i zwracał uwagę, że na ostatnie posiedzenia komisji Zbigniew Ziobro został przywieziony do budynku Sejmu. - Ta decyzja sądu nie jest jasna i oczywista. Sąd będzie musiał rozważyć, czy zatrzymanie i doprowadzenie takiej osoby nie byłoby wystarczające, żeby ją przesłuchać - zauważył.

POSŁUCHAJ

08:44

Bartłomiej Przymusiński o wniosku o areszt dla Zbigniewa Ziobry (W samo południe)

Kwestia szacunku do instytucji państwa prawa

- Wszyscy pamiętamy czasy, gdy Zbigniew Ziobro był ministrem sprawiedliwości i sam niejednokrotnie mówił, że nie powinno być osób, które stoją ponad prawem. Wracając do tych słów, mogę powiedzieć, że szacunek do instytucji państwa prawa powinien być czymś, co kieruje postępowaniem każdego obywatela, ale także w szczególności kogoś, kto był ministrem sprawiedliwości - dodał gość Jedynki.

Ziobro kilkukrotnie nie stawił się przed komisją śledczą ds. Pegasusa, a 31 stycznia, mimo przymusowego doprowadzenia przez policję do Sejmu, przybył na posiedzenie, gdy komisja już zakończyła obrady.

Poseł nie może być aresztowany bez zgody Sejmu, czyli bez uchylenia mu w danej sprawie immunitetu. Jeżeli immunitet zostanie uchylony, wniosek w sprawie aresztowania trafia do sądu, który podejmuje decyzję w tej sprawie.

Czytaj także:

Audycja: W samo południe
Prowadził: Karol Surówka
Gość: sędzia Bartłomiej Przymusiński - rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia"
Data emisji: 20.02.2025
Godzina emisji: 12.20

Źródło: Jedynka/ka/kor

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.