ChatGPT pisze prace zaliczeniowe za studentów. Czy wykładowca to rozpozna?

Data publikacji: 20.02.2025 12:40
Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 13:20
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ChatGPT jest ułatwieniem, czy problemem na studiach?
Czy ChatGPT jest ułatwieniem, czy problemem na studiach?, Autor - Fusionstudio/shutterstock
- ChatGPT nie wymyśla zupełnie nowych rzeczy. Te typowe fragmenty kodu, tekstu czy zdania zrobi dobrze, ale jeśli mamy nietypowe zadanie czy takie wymagające trochę wyższej abstrakcji, to człowiek jest jednak niezbędny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Bilski z Politechniki Warszawskiej. Czy wykładowca rozpozna, że student korzysta z AI, pisząc pracę na zaliczenie?

Nie jest tajemnicą, że studenci coraz częściej wspomagają się ChatGPT przy zaliczeniach w czasie sesji. Jak na to reagują wykładowcy? - Jest to wyzwanie, niekoniecznie problem, dla kadry dydaktycznej. Na ChatGPT należy patrzeć jako na kolejne narzędzie - uważa prof. Piotr Bilski, dyrektor Instytutu Radioelektroniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej.

- W przypadku programowania ChatGPT może bardzo mocno pomóc. W niektórych językach programowania wychodzi mu to lepiej, w innych gorzej, ale to zależy od tego, jak popularny jest dany język i ile na jego temat jest w internecie - dodaje gość Jedynki.


POSŁUCHAJ

08:32

Chat GPT pisze pracę zaliczeniową za studenta. Czy wykładowca to rozpozna? (Ekspres Jedynki)

 

Wykładowca wie, kto pisał pracę

Czy jeżeli kod programowania przygotuje ChatGPT, a nie student, to wykładowca będzie w stanie to rozpoznać? - Na razie to, co generuje ChatGPT, kiedy dostaje to samo zadanie, jest dość powtarzalne. Jeśli zatem sprawdzam 10 projektów i 6 wygląda tak samo, to oznacza, że studenci robili to razem albo dla każdego z nich robił to ChatGPT - wyjaśnia prof. Piotr Bilski.

Gość "Ekspresu Jedynki" zaznacza jednak: - Zawsze mówię studentom, że wolno z niego korzystać, bo w pracy pewnie w jakimś stopniu będą używać tego narzędzia. Może być przecież pomocne, bo pozwala przyspieszyć pracę i zautomatyzować powtarzalne zadania. Wymaganie jest jedno: ten kod ma być potem dopasowany przez programistę i mam widzieć, że on dał coś od siebie.

Prof. Piotr Bilski nie zgadza się na to, by ChatGPT robił całą pracę za studentów. - Jeżeli znam język programowania i wiem, co tam się dzieje, to w porządku. Czasem jednak jest tak, że jeśli kod zostanie wygenerowany, a ja nie wiem, o co chodzi, a oddaję to jako swój projekt - tłumaczy.

Czy ChatGPT jest potrzebny?

Prof. Piotr Bilski jest zadowolony, że studenci korzystają z AI. - W wielu przypadkach, kiedy trzeba wykonywać pracę powtarzalną, to automat zrobi to dobrze. Jeżeli miałbym zatrudnić do tego człowieka, to po co? Skoro mam maszynę? - mówi.

- Jeszcze póki co studia techniczne przygotowują ludzi nie do tego, żeby wykonywali młotkiem typowe zadania. Tylko po to, żeby umieli szybko przyswajać sobie nową wiedzę, a po drugie, żeby potrafili adaptować się do zmieniających się warunków. Automaty mają w tym pomóc, ale nie zastąpią ich - kontynuuje.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadziła: Karolina Rożej

Gość: prof. Piotr Bilski (dyrektor Instytutu Radioelektroniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 19.02.2025 

Godzina emisji: 16.18

DS/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.