O tym, jak duże napięcie obserwujemy obecnie na linii Kijów-Waszyngton, mogą świadczyć chociażby ostatnie słowa Donalda Trumpa. Przywódca USA określił prezydenta Ukrainy mianem dyktatora i pośrednio to jego obarczył winą za wojnę w Ukrainie.
- Ukraińcy są w pełni świadomi tego, że stan ich armii w olbrzymim stopniu zależy od pomocy amerykańskiej i w związku z tym kontrowersje narastające na linii Kijów-Waszyngton nie mogą nie odbijać się na morale ukraińskich żołnierzy i ukraińskich dowódców. W tym wymiarze te relacje mogą mieć dość istotny wpływ na kondycję bojową ukraińskich wojsk - mówi w radiowej Jedynce prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Rozmowy z prezydentem Zełeńskim
Specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa, Keith Kellogg po raz pierwszy wypowiedział się w piątek na temat przeprowadzonych dzień wcześniej w Kijowie rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, określając je jako "pozytywne".
"Długi i intensywny dzień z najwyższym kierownictwem Ukrainy. Obszerne i pozytywne dyskusje z @ZelenskyyUa (prezydentem Zełenskim), wojowniczym i odważnym przywódcą narodu w stanie wojny oraz z jego utalentowanym zespołem ds. bezpieczeństwa narodowego" - napisał Kellogg w piątek na platformie X.
- Sytuacja jest bardzo złożona. Nowa administracja amerykańska nie przedstawiła żadnych strategicznych założeń programowych relacji z Rosją na najbliższe lata. Oczywiście jednym z kluczowych (z amerykańskiego punktu widzenia) elementów tych relacji z Rosją jest sposób prowadzenia lub wygaszenia wojny na Ukrainie - zwraca uwagę ekspert. - Można zakładać taką hipotezę, że niespójność w polityce amerykańskiej jest próbą wysondowania stanowiska rosyjskiego - wskazuje.
Czytaj także:
W audycji również:
- Szczyt przywódców pięciu krajów arabskich na temat planu Donalda Trumpa w sprawie Gazy. Rozmowa z dr. Bartoszem Bojarczykiem z UMCS w Lublinie.
- Kończy się kampania wyborcza w Niemczech - w niedzielę wybory. Rozmowa z prof. Ireneuszem Pawłem Karolewskim z Uniwersytetu Lipskiego.
- Na Słowacji ciąg dalszy antyrządowych protestów wywołanych wizytą premiera Roberta Ficy na Kremlu. Zbiegną się w czasie z siódmą rocznicą zabójstwa dziennikarza śledczego Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej. Polityczną odpowiedzialnością za zbrodnię obarczono premiera Roberta Ficę, który pod wpływem protestów zrezygnował ze stanowiska i powrócił do władzy w 2023 roku. Korespondencja Wojciecha Stobby.
- Grupa brytyjskich i egipskich archeologów dokonała niezwykłego odkrycia - Ministerstwo Starożytności i Turystyki Egiptu podało, że znaleziono grobowiec zmarłego blisko 3500 lat temu faraona Totmesa II. Miejsce pochówku władcy położone jest w pobliżu Doliny Królów na południu kraju. To pierwsze takie znalezisko od 1922 roku. Felieton Anny Zakrzewskiej.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Data emisji: 21.02.2025
Godzina emisji: 17.12
IAR/ans/kor