Ukraińskie dzieci w polskich szkołach
Z danych z Systemu Informacji Oświatowej wynika, że liczba wszystkich uczniów ukraińskich w polskim systemie oświaty wynosi 248 tysięcy. Prawie 180 tysięcy to uczniowie, którzy przybyli po 24 lutego 2022 roku. Po powiązaniu wypłacenia świadczenia 800 plus z wypełnianiem obowiązku szkolnego do polskich szkół trafiło 30 tysięcy dzieci z Ukrainy.
- Najwięcej uczniów jest w szkołach podstawowych, tak ok. 3/4 wszystkich uczniów z Ukrainy - mówi w Jedynce Olga Bochkar, psycholog. - Dzieci z doświadczeniem migracji, uchodźstwa, mogą też wyjść z edukacji i w ogóle jej nie kontynuować z różnych przyczyn. Niektóre dzieci są w Polsce, ale uczą się zdalnie dalej w systemie ukraińskim - zwraca uwagę.
"Wyzwań jest sporo"
Uczniowie ukraińscy mierzą się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest mowa nienawiści. - To nie są tylko takie komunikaty wprost, które nam się kojarzą z agresją lub wyzwiskami. Nie są to też tylko negatywne sformułowania, zdania, które dzieci wypowiadają po cichu, które w jakiś sposób dyskryminują uczniów na różne sposoby - wyjaśnia Marta Michalska, ekspertka od współpracy międzykulturowej z Fundacji Teach for Poland. - Mowa nienawiści nie dotyczy tylko dzieci z innych kultur, ale dzieci, które na różne sposoby są wykluczone z grupy rówieśników - dodaje.
Test ze znajomości języka polskiego
Resort edukacji przygotowuje odpowiednie narzędzia, by w całym kraju przeprowadzić sprawdzian, który określi, jak uczniowie z Ukrainy posługują się językiem polskim. Pieniądze na ten cel pochodzą z Unii Europejskiej. W ubiegłym miesiącu Wspólnota przekazała Polsce pół miliarda złotych dla szkół, które przyjęły dzieci uchodźców z Ukrainy po 24 lutego 2022 roku.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Goście: Olga Bochkar (psycholog), Marta Michalska (ekspertka od współpracy międzykulturowej z Fundacji Teach for Poland)
Data emisji: 24.02.2025
Godzina emisji: 11.18
IAR/ans/kor