Czy Amerykanie wyłączą Ukrainie Starlinki? Dr Maciej Kawecki wskazuje na umowę

Data publikacji: 24.02.2025 15:00
Ostatnia aktualizacja: 24.02.2025 15:23
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Starlinki umożliwają Ukraińcom - cywilom i żołnierzom - zachowanie łączności
Starlinki umożliwają Ukraińcom - cywilom i żołnierzom - zachowanie łączności, Autor - AA/ABACA
Agencja Reuters poinformowała, że Amerykanie zaczęli grozić Ukraińcom "natychmiastowym odcięciem" od satelitarnej sieci Starlink, na której polega ukraińskie wojsko. Czy tak może się stać? - To jest możliwe, ale byłoby niezgodne z przepisami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Kawecki. Chodzi o ważne zapisy w umowie z polskim rządem.

Reuters podał w ubiegłym tygodniu, iż "negocjatorzy z USA poinformowali Ukrainę, że Stany Zjednoczone mogą wyłączyć dostęp do sieci Starlink, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie minerałów".


POSŁUCHAJ

08:00

Czy Amerykanie wyłączą Ukrainie Starlinki? Dr Maciej Kawecki wskazuje na umowę (Jedynka/Sygnały dnia)

 

- To jest możliwe, ale byłoby niezgodne z przepisami. Stroną umowy z firmą Starlink, prowadzoną przez Elona Muska, jest rząd polski, a konkretnie w imieniu Skarbu Państwa umowę na dystrybucję i wykorzystywanie Starlinków podpisał minister cyfryzacji - komentuje dr Maciej Kawecki, dyrektor Centrum Innowacji na Uniwersytecie WSB Merito Warszawa, prezes Instytutu Lema.

Gdyby Amerykanie jednak odcięli Ukraińców?

Co stałoby się, gdyby Amerykanie jednak odcięli Ukrainie dostęp do Starlinków? - Ukraina musiałaby wykorzystywać inne urządzenia satelitarne. Pojawia się pytanie, czy rozwiązaniem nie byłaby europejska Iskra lub Iceye, czyli największa konstelacja mikrosatelit na Ziemi tworzona przez Polaka Rafała Modrzewskiego? - mówi dr Maciej Kawecki.

- Nie podejrzewam jednak, z amerykańskim podejściem do przestrzegania umów i takim głęboko kapitalistyczną postawą, żeby te słowa zamieniły się w fakty - kontynuuje.

Komputer kwantowy w Polsce. Trwają prace

W Polsce powstaje komputer kwantowy. Będzie on przydatny w kwestiach obronności, kryptografii i przeciwdziałania sytuacjom przełamania algorytmu Shora i algorytmów kwantowych.

- My dzisiaj jesteśmy w przededniu rewolucji kwantowej. Jeżeli spojrzymy chociażby na systemy bankowe, to one wykorzystują klasyczne algorytmy i zero-jedynkowy sposób zarządzania danymi, czyli tak jak działają komputery klasyczne. Komputery kwantowe mogą dużo więcej. To tak, jakby wziąć do ręki monetę. Jeśli upuści się ją na stół, upadnie na rewers albo awers i to jest komputer klasyczny. Jak wyobrazimy sobie, że upuszczamy monetę w taki sposób, że ona obraca się i jednocześnie widzi się rewers i awers, to jest komputer kwantowy. Mamy dużo większą ilość możliwości obliczeń w tej samej jednostce czasu - wyjaśnia dr Maciej Kawecki.

Gość Jedynki tłumaczy: - Dzięki temu dojdzie do przełamania klasycznych zabezpieczeń systemów bankowych, kiedy komputery kwantowe staną się powszechne. Przeciwdziałaniem takiej sytuacji jest tworzenie własnej technologii kwantowej.

Zobacz także:

Audycja: Sygnały dnia

Prowadził:
 Daniel Wydrych

Gość: dr Maciej Kawecki (dyrektor Centrum Innowacji na Uniwersytecie WSB Merito Warszawa, prezes Instytutu Lema)

Data emisji: 24.02.2025

Godzina emisji: 8.40

DS/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.