Rosja zaatakuje kraj NATO? "Czasu na przygotowania nigdy nie ma za dużo"
Po zakończeniu wojny z Ukrainą Rosja może stosunkowo szybko odbudować swój potencjał militarny. Niektóre analizy mówią o kilku latach, w trakcie których Moskwa będzie gotowa do ataku na państwa NATO. Czy będziemy w stanie się obronić?
- Mamy zaplanowany proces modernizacji technicznej sił zbrojnych, a także działania dotyczące całego systemu integrowania w ramach współdziałania w NATO. To na pewno wymaga czasu. Oczywiście czasu nigdy nie ma za dużo. Natomiast mamy go na tyle, że będziemy mieli znacznie większe niż w tej chwili zdolności do obrony, ale także zdolności do określonych działań związanych z reakcją, a więc atakowaniem - powiedział Stanisław Wziątek.
Jak zaznaczył, bardzo istotne są m.in, kwestie "przygotowania wojsk, ich zgrywania, ale także wyposażenia technicznego i modernizacji armii". - Jestem przekonany, że to wymaga paru lat. Jeżeli miałbym powiedzieć czy będziemy gotowi w stu procentach - że to nastąpi za dwa czy pięć lat - to nie chciałbym rzucać tego rodzaju słów na wiatr - podkreślił wiceminister.
- Bo nie wiemy, z której strony może się pojawić zagrożenie. I nie mówię tu o kierunku geograficznym, ale o tym, jakie metody działań będą podejmowane. A przecież już jesteśmy na wojnie hybrydowej. W takiej sytuacji trzeba budować odporność całego państwa na różnego rodzaju zagrożenia. Przechodzimy między innymi do wojny w cyberprzestrzeni i za chwilę w kosmosie. To są zdolności, które musimy budować - dodał gość radiowej Jedynki.
Apache dla Polski. Podpisanie umowy
Wiceszef MON podkreślił również, że znaczącym wsparciem dla polskich sił zbrojnych będą między innymi amerykańskie śmigłowce Apache. Kierownictwo resortu w czwartek podpisze umowy leasingowe na dostawę ośmiu takich maszyn. To pozwoli na szybsze wyszkolenie załogi, techników oraz personelu naziemnego. Natomiast kontrakt główny przewiduje kupno 96 Apache'ów.
Stanisław Wziątek odniósł się także do słów byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, który stwierdził, że Polska podpisuje zbyt mało nowych umów na dostawy uzbrojenia. - Minister zatraca poczucie realizmu. W sprawach bezpieczeństwa i obronności musimy mówić jednym głosem. Były szef MON nie tylko nie powinien krytykować, ale powinien zrozumieć, że to, co jest realizowane, odbywa się w ramach jasno określonego rozwoju sil zbrojnych - powiedział wiceminister. Według niego Błaszczak "zaniedbał wiele rzeczy związanych z zakupami" uzbrojenia, a jego błędy polegały między innymi na nieprzemyślanych w tym zakresie decyzjach, bo "brał to, co było".
Umowa na leasing ośmiu śmigłowców Apache związana jest z podpisanym w sierpniu ub.r. kontraktem na zakup 96 tego typu maszyn dla Wojska Polskiego. W ramach umowy wartej ok. 10 mld dolarów Polska ma otrzymać niemal setkę nowoczesnych śmigłowców wraz z pakietem logistycznym oraz szkoleniowych. Pierwsze z nowych Apache'ów trafią do Polski w 2028 roku.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Karol Surówka
Gość: Stanisław Wziątek (wiceminister obrony narodowej)
Data emisji: 27.02.2025
Godzina emisji: 7.15
Źródło: PR1/bartos
Apache dla Polski. Wiceszef MON: to przyspieszy szkolenie załóg - Jedynka - polskieradio.pl