O tajemnicach AI porozmawiamy z Gniewoszem Leliwą, autorem książki "Sztuczna inteligencja. O czym myśli, gdy nikt nie patrzy?", która ukaże się już w tym miesiącu.
W audycji również:
- jeszcze do 23 kwietnia potrwa cykl cotygodniowych, otwartych wykładów online na temat fizyki kondensatów Bosego-Einsteina, który organizuje Fundacja Candela wraz z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród prelegentów są badacze oraz praktycy zajmujący się fizyką światła, optyką stosowaną, nanotechnologią oraz innymi powiązanymi tematami. Jak podaje fundacja, to już trzecia edycja tego cyklu. Tym razem wpisuje się on w obchody obecnego – ogłoszonego przez ONZ – Międzynarodowego Roku Nauki i Technologii Kwantowej
Gość: prof. Barbara Piętka z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
- Droga Żelazna Iwangorodzko-Dąbrowska ma już 140 lat. Linia kolejowa w ówczesnym Królestwie Polskim łączyła Dęblin (Iwangorod) i Zagłębie Staropolskie z Zagłębiem Dąbrowskim. Linia była szerokotorowa ale po I wojnie światowej Polacy przebudowali ją na kolej normalnotorową. Przebiegała przez Radom, Skarżysko-Kamienną, Kielce, Olkusz do Dąbrowy Górniczej, a z bocznicami również do Sosnowca i Granicy. Jakie znaczenie miała w XIX i XX wieku a jakie ma w czasach współczesnych?
Gość: Michał Fludziński, miłośnik i znawca kolejnictwa ze Stacji Muzeum w Warszawie
Do wysłuchania audycji "Eureka", we wtorek (1.04) o godz. 19.15, zaprasza Jakub Domoradzki.
mg