Kandydatka Lewicy chce namówić Dudę na weto. Trela wskazuje wartości

Data publikacji: 09.04.2025 19:50
Ostatnia aktualizacja: 10.04.2025 19:45
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Tomasz Trela w studiu radiowej Jedynki
Tomasz Trela w studiu radiowej Jedynki, Autor - Przemysław Chmielewski/Polskie Radio
- To będzie spotkanie o sprawie systemu ochrony zdrowia, a nie tylko w sprawie weta - zapewniał w "Rozmowie dnia" radiowej Jedynki Tomasz Trela. 
  • Gościem Agaty Kondzińskiej w audycji "Rozmowa dnia" (środa, 9.04, o godz. 16.35) był Tomasz Trela z Lewicy. 

Magdalena Biejat chce przekonać prezydenta do zawetowania nowelizacji ustawy o obniżce składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, jeśli ta przejdzie przez parlament. Szefowa Kancelarii Prezydenta potwierdziła, że odbędzie się spotkanie Andrzeja Dudy zarówno z kandydatką Lewicy, jak i z Adrianem Zandbergiem, kandydatem partii Razem w wyborach prezydenckich.


POSŁUCHAJ

11:18

Tomasz Trela gościem Agaty Kondzińskiej (Rozmowa Polskiego Radia 24)

 

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że rozumie Magdalenę Biejat. - Lewica była przeciwko zmianom w składce zdrowotnej i jest zainteresowana, żeby te zmiany nie weszły w życie. One nie są sprawiedliwe. Lewica jest w rządzie, ale nie znaczy to, że za wszelką cenę i wszystko będzie popierać - powiedział Tomasz Trela. 

Podatek zdrowotny i wartości 

Polityk Lewicy przyznał, że ws. składki zdrowotnej zebrał wiele opinii. - Im dalej w las, tym są one coraz bardziej jednoznaczne. Obniżka składki zdrowotnej tylko dla jednej grupy społecznej nie jest sprawiedliwa. Marszałek Biejat będzie najpewniej o tym rozmawiała z prezydentem Dudą. Mamy też swoją propozycję. Zlikwidujmy składkę zdrowotną i wprowadźmy podatek zdrowotny, który będzie obejmował wszystkich. Łącznie z tymi, którzy zarabiają bardzo dużo. Temu będzie służyć ta rozmowa - tłumaczył.  

- Marszałek Biejat zwraca się do urzędu prezydenta, który posiada prawo weta. Nie będzie rozmawiać tylko na zasadzie "proszę zawetować". To będzie szersza rozmowa, również dotycząca likwidacji składki zdrowotnej i wprowadzenia podatku zdrowotnego. System ochrony zdrowia jest wartością, warto nad tym pracować. To będzie spotkanie o sprawie, a nie tylko w sprawie weta - podsumował.       

Uchwalona przez Sejm nowela ustawy zakłada obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zmiana ma kosztować 4,6 mld zł, wejdzie w życie od początku 2026 r. Według resortu finansów na reformie ma skorzystać ok. 2,5 mln przedsiębiorców. Zmiana wywołała sprzeciw m.in. części koalicji rządowej — przeciwko jej uchwaleniu głosowali posłowie Lewicy. Senat ma zająć się nowelą na posiedzeniu zaplanowanym na 23 i 24 kwietnia.

Źródło: PR1/jt


Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.