Zawody przyszłości. Czym się kierować, wybierając ścieżkę kariery?

Data publikacji: 10.04.2025 12:00
Ostatnia aktualizacja: 10.04.2025 12:11
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W rozwój jakich umiejętności inwestować, by znaleźć dobrą pracę?
W rozwój jakich umiejętności inwestować, by znaleźć dobrą pracę?, Autor - Summit Art Creations/shutterstock.com
W Kaliszu odnotowano 30-procentowy wzrost zainteresowania szkołami branżowymi. Czy to oznacza, że szkoły zawodowe i technika wracają do łask? Czym powinna się kierować dzisiejsza młodzież, wybierając swoją ścieżkę kariery?

Jak zaplanować ścieżkę kariery? 

Planując ścieżkę kariery, młody człowiek bierze pod uwagę przede wszystkim swoje zainteresowania, chęć rozwoju oraz aktualną sytuację na rynku pracy. Alicja Kotłowska, ekspertka ds. zarządzania na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie, radzi, aby każdy, kto staje przed wyborem zawodu, zapoznał się z listą 35 zawodów, która jest corocznie publikowana przez Ministerstwo Edukacji.

- Ta lista jest uaktualniana i pokazuje, w których zawodach brakuje fachowców - mówi. - Obecna lista została zaktualizowana w styczniu i wśród zawodów pożądanych znajdują się: technik robotyk, technik spawalnictwa, technik elektromobilności, monter stolarki budowlanej. Są to zawody, które są niezwykle potrzebne, bo my każdego dnia nie tylko zajmujemy się tym, że chcemy być celebrytami i mieć różne atrakcyjne zawody, ale też są rzeczy potrzebne, czyli są prace techniczne potrzebne każdego dnia, takie jak kierowca, kucharz, elektryk, hydraulik - podkreśla. 

Rozmowa z mgr Alicją Kotłowską jest dostępna na stronie podcasty.polskieradio.pl.

Jak mądrze wybrać zawód w obecnych czasach?

W dobie sztucznej inteligencji i rosnącej rewolucji cyfryzacyjnej zmieniają się zasady gry na rynku pracy i w biznesie.  - Są takie właśnie trendy, które powodują, że młody człowiek nie czuje się stabilnie. Mamy czas dużego niepokoju i nie jest wykluczone, że ten zawód, który sobie młody człowiek dzisiaj wybierze, nie będzie się zmieniał. Dominuje trend "lifelong learning skills", czyli umiejętność uczenia się przez całe życie - przyznaje gościni Jedynki. 


.. 

Ekspertka: zachęcajmy młodych ludzi do podejmowania wyborów niezwiązanych m.in. z prestiżem

Istnieją zawody, które zawsze będą potrzebne, mimo coraz szybszego rozwoju sztucznej inteligencji - czy tym powinna się kierować dzisiejsza młodzież, wybierając swoją ścieżkę kariery? - Myślę, że powinniśmy zachęcać młodych ludzi do podejmowania takich wyborów, które nie tylko związane są np. z jakimś prestiżem w danym momencie. Widzę czasami presję rodziny, żeby pójść na studia wyższe, a nie np. rozwijać swoje pasje - ocenia. 

Czytaj także: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: mgr Alicja Kotłowska (ekspertka ds. zarządzania na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie)

Data emisji: 10.04.2025 r. 

Godzina emisji: 9.40

ans/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.