Uzdrowisko Połczyn-Zdrój. "Nasza borowina ma markę najlepszej w Europie Środkowej"

Data publikacji: 14.04.2025 08:30
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2025 12:05
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
"Jedyne takie miejsce" prosto z Połczyna-Zdrój. Audycję prowadził Roman Czejarek
"Jedyne takie miejsce" prosto z Połczyna-Zdrój. Audycję prowadził Roman Czejarek , Autor - Polskie Radio
- Uzdrowisko Połczyn-Zdrój ma ogromną tradycję leczenia. Podstawowymi surowcami, którymi dysponujemy i które proponujemy, są borowina i solanka - powiedziała w audycji "Jedyne takie miejsce" ginekolog położnik Helena Krasowska-Podpora.

Połczyn-Zdrój to malowniczo położone miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Leży nad rzeką Wogrą, na Pojezierzu Drawskim, w otulinie Drawskiego Parku Krajobrazowego.

Połczyn-Zdrój - historia miasta

Miasto wyrosło ze słowiańskich osad, które licznie występowały na tym terenie w VI i VII wieku. Na historię tego obszaru w kolejnych wiekach miało wpływ bezpośrednie sąsiedztwo z Brandenburgią. W dokumentach nazwa Bolczin pojawia się po raz pierwszy w 1337 roku - tę datę uznaje się za moment założenia Połczyna-Zdroju.

Wcześniej, na przełomie XIII i XIV wieku, wzniesiono jeden z symboli miasta - zamek. - Dziś mieści się w nim biblioteka. Największym powodzeniem cieszą się kryminały - powiedziała w audycji "Jedyne takie miejsce" Renata Nizioł, dyrektorka Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju.

Legenda głosi, że w 1688 roku miejscowy tkacz odkrył źródło wody mineralnej. Już w 1705 roku powstał pierwszy dom zdrojowy, a uzdrowisko szybko stało się jednym z największych na Pomorzu. W XIX wieku odkryto złoża borowiny, a największy rozkwit kurortu przypadł na lata 20. i 30. XX wieku - rocznie przyjeżdżało tu nawet 11 tys. kuracjuszy.



Bogata oferta lecznicza połczyńskich ośrodków

W latach 1836-1839 w Połczynie założono rozległy Park Zdrojowy. Niemal połowę jego powierzchni (35,6 z 80 ha) stanowią tereny zielone. W Parku zlokalizowana jest większość obiektów uzdrowiskowych oraz pijalnia wody Joasia (nieczynna).

Kuracjusze przyjeżdżają do Połczyna z powodu m.in. chorób reumatologicznych, ortopedycznych, neurologicznych, otyłości, osteoporozy oraz schorzeń ginekologicznych. W ofercie uzdrowiska znajduje się około 50 różnych zabiegów – w tym borowinowe okłady, kąpiele solankowe i kwasowęglowe, masaże, bicze szkockie, inhalacje i okłady parafinowe.

- Uzdrowisko Połczyn ma ogromną tradycję leczenia. Podstawowymi surowcami, którymi dysponujemy i które proponujemy, są borowina i solanka. Nasza borowina ma markę najlepszej borowiny w Europie Środkowej - wskazała w Programie 1 Helena Krasowska-Podpora - ginekolog położnik.



W Połczynie żyje ponad stu stulatków 

- Tu żyje się inaczej. To miasto uczy cierpliwości. Panuje tu inny styl życia, inne tempo - pokreślił w radiowej Jedyne Tomasz Chmielewski, regionalista, który prowadzi stronę poświęconą historii Połczyna-Zdroju i okolic - "Połczyn-Zdrój. Miasto z historią".

Coś w tym jest - w Połczynie mieszka największa liczba długowiecznych osób w Polsce. Z danych demograficznych lokalnych władz wynika, że liczba osób powyżej 90. roku życia jest znacznie wyższa niż w innych tego typu miejscowościach. W kurorcie liczącym zaledwie 8 tys. mieszkańców żyje aż 113 osób, które skończyły sto lat. 

Na wyjątkowy klimat miasta wpływa też dbałość o środowisko. Jednym z symboli tych działań jest eko mural. Jak wyjaśniła w rozmowie z Romanem Czejarkiem Beata Gadzinowska, prezeska Fundacji CZYN, mural stworzony farbami fotokatalitycznymi absorbuje i neutralizuje zanieczyszczenia, tj. składniki spalin samochodowych lub dymu papierosowego.

Walkę ze smogiem można wesprzeć, zwiedzając Połczyn i okolice pieszo albo na rowerze. Przez gminę wiodą trzy piesze szlaki turystyczne, szlak konny, trzy szlaki rowerowe i 30-kilometrowa ścieżka rowerowa zbudowana na dawnym nasypie kolejowym do Złocieńca. Opowiedziała o tym Agnieszka Fiuk, prezes Stowarzyszenia Rowerowy Połczyn-Zdrój.

Fot. Gerard/REPORTER Fot. Gerard/REPORTER

Czytaj także: 

Na audycję "Jedyne takie miejsce" w sobotę (12.04) w godz. 9.00-12.00 zaprosił Roman Czejarek

kk/kor

Na dwa głosy
Na dwa głosy
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.