Spośród 26 gatunków nietoperzy żyjących w Polsce na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego (OPN) stwierdzono 21. Nietoperze mają w parku bardzo dobre warunki do życia - to tereny zalesione ze skałami wapiennymi, jest tu dostatek pożywienia oraz dogodnych miejsc do zimowania w jaskiniach.
Najliczniejszym gatunkiem jest podkowiec mały. Inne zaobserwowane gatunki w Ojcowie i okolicach to m.in.: podkowiec duży, nocek duży, nocek rudy, nocek orzęsiony, nocek łydkowłosy, nocek Brandta, nocek wąsatek, nocek Alkatoe, mroczek późny, gacek brunatny, mopek zachodni.
Według badań od lat 90. XX wieku liczba nietoperzy w OPN wzrasta. Wpływ na to ma poprawa stanu środowiska naturalnego, związana przede wszystkim z wycofaniem toksycznych środków ochrony roślin, oraz dobra ochrona stanowisk zimowania.
Centrum Edukacyjne Dom Nietoperza
Ojcowski Park Narodowy, dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, wyremontuje zabytkową willę "Grzybowska", w której powstanie centrum edukacyjne Dom Nietoperza, w całości poświęcone tym latającym ssakom. Otwarcie obiektu planowane jest w 2028 roku.
"Miejsce to będzie wyjątkowe i połączy cele edukacyjne z ochroną nietoperzy, dla których zostanie przeznaczony jeden pion budynku - specjalnie dostosowany do ich potrzeb" - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektor OPN Tomasz Gierat.
Czytaj także:
Głównym zadaniem centrum będzie edukacja społeczeństwa na temat nietoperzy, poznanie ich biologii i znaczenia w przyrodzie, sposobów ochrony. W zamierzeniu twórców, goście Domu Nietoperza będą się poruszać po jego pomieszczeniach, m.in. kuchni i sypialni, dzięki czemu możliwe będzie poznanie zwyczajów nietoperzy przez pryzmat doświadczeń ludzkich.
Według zapowiedzi działania przyszłego centrum edukacyjnego będą skierowane do szerokiego grona odbiorców, m.in. grup szkolnych i turystów indywidualnych. Centrum ma być również przestrzenią szkoleniową, w której odbywać się będzie wymiana doświadczeń pomiędzy pracownikami Ojcowskiego Parku Narodowego, przewodnikami, wolontariuszami i specjalistami (chiropterologami).
PAP/kk/kor