Coraz więcej krótkich L4. Z czego to wynika?

Data publikacji: 14.04.2025 08:00
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2025 08:00
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Z jakich powodów bierzemy przeważnie L4?
Z jakich powodów bierzemy przeważnie L4? , Autor - Stock-Asso/shutterstock.com
Według raportu ZUS gwałtownie rośnie liczba krótkich zwolnień lekarskich (jednodniowych i tych do pięciu dni). W ubiegłym roku wystawiono ich aż 9,5 miliona! (w tym jednodniowych blisko 1,7 miliona). W jaki sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje zwolnienia lekarskie i kiedy może zawieszać świadczenia chorobowe ? 

Gościem audycji "Cztery pory roku" będzie Urszula Juszczyk – dyrektorka Departamentu Zasiłków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z którą nasi Słuchacze będą mogli porozmawiać także telefonicznie.

Ponadto w audycji: 

- Porozmawiamy o tym jak ważne jest śniadanie dla ucznia, zwłaszcza to drugie, które zabiera ze sobą do szkoły. Z czego powinno się składać, jak je urozmaicić, by nie były to tylko kanapki i wreszcie jak zachęcić najmłodszych, by takie śniadanie przygotowywali samodzielnie? Gość: Małgorzata Polowczyk, psychodietetyk dziecięcy.

- Czy jesteśmy w stanie wyrugować ze służbowego języka wszechobecne anglicyzmy? Z badań zleconych językoznawcom przez portale zajmujące się pracą wynika, że aż 87 proc. pracowników drażni i irytuje stosowanie anglicyzmów i zapożyczeń z innych języków jak choćby "ASAP", "forwardować", "team", "chat", "newsletter" czy "call"... w języku potocznym anglicyzmów również nie brakuje, bo to przecież i shopping, lifting, leasing czy jogging... Kiedy te zwroty można zastąpić rodzimymi słowami, a kiedy to się nie da? Gość prof. Michał Szczyszek z Zakładu Frazeologii i Kultury Języka Polskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zobacz także: 

Na audycję "Cztery pory roku" w poniedziałek (14.04) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Roman Czejarek. 

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.