- Przed wyborami zapytamy się wszystkich 13 osób, których nazwiska pojawią się na karcie wyborczej, o ich poglądy na tematy najbardziej istotne, bieżące tematy. Chociażby kwestię tego, czy szkolenie wojskowe powinno być obowiązkowe, czy powinniśmy używać węgla do produkcji energii, o ich stosunek do zawieszenia prawa do azylu na granicy - powiedziała Kalina Kłopocka.
Tłumaczyła, że "w wyborach chodzi o to, żeby nie tylko podjąć decyzję, ale podjąć ją świadomie". - Dlatego zależy nam na tym, żeby dostarczyć jak najwięcej wiedzy obywatelom, którzy 18 maja pójdą urn i oddadzą swój głos - podkreśliła.
"Oczekujemy jasnych deklaracji"
Gościni radiowej Jedynki zwróciła uwagę, że politycy czasem zmieniają poglądy i opinie na dany temat i warto, aby wyborcy mieli tego świadomość. - Wiadomo, że to, co mówi się teraz, i to, co robi się teraz, być może nie będzie w przyszłości oddawało faktycznych decyzji, w momencie gdy już na biurku prezydenta pojawi się ustawa do podpisania i ten pogląd może ulec zmianie - zaznaczyła. Dodała, że dlatego oczekuje od polityków jasnych deklaracji. - Chcemy, żeby nie tylko docierały do nas narracje i nie tylko, żeby ta kampania była oparta na emocjach, ale jednak te fakty też się pojawiały - powiedziała.
Kłopocka dodała też, że na portalu MamPrawoWiedziec.pl znajdują się praktyczne informacje dotyczące różnych aspektów związanych z wyborami. - Staramy się, na bazie Kodeksu wyborczego i różnych przepisów, zebrać i przedstawić te informacje w bardziej przystępny sposób. Kwestia tego, jak głosować poza miejscem zameldowania, czy mogę głosować za pomocą pełnomocnika - to wszystko znajduje się na naszej stronie - poinformowała gościni Jedynki.
Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura - 1 czerwca.
Źródło: Program 1 Polskiego Radia/paw/kor
Kampania a rzeczywistość. Tak chcą sprawdzić wiarygodność polityków - Jedynka - polskieradio.pl