Zespół przewlekłego zmęczenia dotyka coraz młodsze osoby. Przestrzega prof. dr hab. n. med. Beata Tarnacka

Data publikacji: 12.04.2025 15:30
Ostatnia aktualizacja: 17.04.2025 13:48
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zespół przewlekłego zmęczenia - co to za choroba i jakie są jej konsekwencje dla naszego zdrowia psychofizycznego?
Zespół przewlekłego zmęczenia - co to za choroba i jakie są jej konsekwencje dla naszego zdrowia psychofizycznego?, Autor - Shutterstock
Większość z nas przed Świętami Wielkanocnymi doświadcza tzw. zmęczenia krótkotrwałego, które wynika ze wzmożonej aktywności związanej z przygotowaniami do świąt – zakupy, gotowanie, sprzątanie itd. Zwykle sen, odpoczynek i redukcja stresu wystarczają, by poprawić nasze samopoczucie. Istnieje jednak również tzw. zespół przewlekłego zmęczenia (CFS), nazywany niegdyś "grypą karierowiczów".

Chorują osoby młode 

Pierwsze wzmianki na temat Zespołu Przewlekłego Zmęczenia (CFS) zaczęły pojawiać się w literaturze na przełomie lat 80. i 90. XX w. Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Beata Tarnacka, zespół przewlekłego zmęczenia coraz częściej dotyka młode osoby. - Najczęściej jest to młody człowiek, najczęściej między 13 a 19 rokiem życia. Następnie to dotyka osoby ok. trzydziestki, a później osoby starsze - mówi. 

POSŁUCHAJ

07:42

Zespół Przewlekłego Zmęczenia CFS dotyka coraz młodsze osoby (Pigułka na zdrowie/Jedynka)

 

CFS - objawy choroby i konsekwencje 

Z punktu widzenia epidemiologicznego choroba ta jest całkiem nowa. CFS może pogarszać się po aktywnościach fizycznych lub mentalnych. Do częstych objawów zalicza się problemy ze snem, zaburzenia poznawcze, rozproszenie uwagi, ból i zawroty głowy. - Może to być wysiłek fizyczny, emocjonalny, poznawczy, jednak ono się pojawia z jakimś odroczeniem w czasie - zaznacza gościni Jedynki. 

Ekspertka dodaje, że choroba ta ma tendencję do ustępowania i nawracania. - Są lepsze okresy, ale są to też pacjenci, którzy mają bardzo nasilone objawy, no i wtedy jakość ich życia jest fatalna. Są to osoby, które nie wychodzą z domu, bo jest to za duży wysiłek, żeby wstać z łóżka. 

Zespół przewlekłego zmęczenia - czy istnieje lekarstwo na tę chorobę?

- Nie leczymy kompleksowo takiego pacjenta, tylko edukujemy i stosujemy fizjoterapię - tłumaczy rozmówczyni Artura Wolskiego. -  To jest takie nauczenie pacjenta jak oszczędzać energię, czyli kontrolowany wysiłek. Było badanych bardzo dużo leków, ale żaden z nich nie został zarejestrowany dla tej choroby - przyznaje. 

Czytaj również:

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadził: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. n. med. Beata Tarnacka (lekarka, neurolog z ukończoną drugą specjalizacją z rehabilitacji medycznej)

Data emisji: 12.04.2025 r.

Godzina emisji: 

ans/kor

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.