Chcą skończyć z wydawaniem pozwoleń. Tereny powodziowe bez zabudowy

Data publikacji: 15.04.2025 08:38
Ostatnia aktualizacja: 15.04.2025 13:02
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- Na przyszłość będziemy musieli brać pod uwagę to, żeby w wielu miejscach, które dzisiaj są terenami zalewowymi, nie wydawać pozwoleń na budowę, nie wydawać decyzji środowiskowych, jeśli chodzi o inwestycje - powiedział w audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.
  • Gościem Grzegorza Osieckiego w audycji Polskiego Radia "Sygnały dnia" we wtorek (15.04) o godz. 7:15 był Wiesław Szczepański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Nowelizacja ustawy powodziowej. Co się zmieni?

Skarb państwa planuje wykupić domy na terenach zalewowych i nieruchomości przeznaczone do rozbiórki po wrześniowej powodzi. Sprzedaż ma być dobrowolna po cenie rynkowej gruntu powiększonej o wartość budynków i lokali mieszkalnych. Nowelizacją ustawy powodziowej zajmie się we wtorek rząd.

POSŁUCHAJ

24:34

Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański gościem Grzegorza Osieckiego (Jedynka/Sygnały dnia)

- Dzisiaj w znacznej części zakończyły się wypłaty zasiłków. Teraz rozpoczyna się okres odbudowy i ta ustawa ma na celu przede wszystkim pomóc w zakresie odbudowy - powiedział Wiesław Szczepański. Wiceszef MSWiA dodał, że właściciele nieruchomości, które muszą zostać rozebrane, dostaną pieniądze do ręki, żeby mogli sobie kupić inną nieruchomość.

Budynki kupią Wody Polskie 

W imieniu skarbu państwa nieruchomości będą mogły nabywać Wody Polskie. Chodzi o budynki, które znajdują się na terenach, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi wynosi co najmniej 10 procent. Zgodnie z nowelizacją, wykup ma również objąć budynki zniszczone, których odbudowa nie ma sensu, ze względu na wysokie ryzyko powodziowe. Autorzy ustawy wskazują, że wykup może objąć około 50 nieruchomości i 78 budynków do rozbiórki.

- Ustawa przewiduje również, że osoby, które opuszczą lokale mieszkalne i zamieszkają w budynkach budowanych przez gminy - mówię tutaj o budynkach w ramach towarzystw budownictwa społecznego czy gminnego - będą te budynki, te lokale mieszkalne mogli wykupić na wniosek, pod warunkiem że zdadzą na rzecz gminy swój obiekt, ten lokal mieszkalny, w którym dzisiaj mieszkają, a którego są właścicielami - tłumaczył wiceszef MSWiA.

Specjalna premia

Wiesław Szczepański powiedział, że właściciele budynków wielorodzinnych, którzy zdecydują się na remont nieruchomości po powodzi, będą mogli liczyć na specjalną premię. - Ona jest stopniowana w zależności od tego, kto jest właścicielem nieruchomości. W przypadku samorządu, jeżeli właścicielem obiektu jest gmina, premia może wynieść 70 procent, jeśli to jest obiekt zabytkowy - 60 procent, jeśli załóżmy towarzystwo budownictwa, wspólnota mieszkaniowa czy spółdzielnia, to jest 50 procent premii. Premia będzie w postaci grantu, czyli będzie to umorzona dotacja dla właściciela tej nieruchomości, jeśli będzie odbudowywał, remontował obiekt po powodzi - wyjaśnił gość Jedynki.

Bezwzględny zakaz

Nowelizacja zakłada również wprowadzenie na terenach powodziowych bezwzględnego zakazu zabudowy, z wyjątkiem infrastruktury krytycznej i przeciwpowodziowej. - Na przyszłość będziemy musieli brać pod uwagę to, żeby w wielu miejscach, które dzisiaj są terenami zalewowymi, nie wydawać pozwoleń na budowę, nie wydawać decyzji środowiskowych, jeśli chodzi o inwestycje - zaznaczył wiceszef MSWiA. Dodał, że trwają w tej sprawie analizy. - Będziemy rozmawiali, żeby jednak nie dopuszczać do takiej sytuacji, w której to ktoś mając swoją działkę, chce się po prostu budować z pełną świadomością, że może nastąpić coś, co po prostu zniszczy jego cały majątek - podkreślił Szczepański.

Źródło: Program 1 Polskiego Radia/paw/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.