Namaluj obraz inspirowany "Portretem młodzieńca" Santiego. Pracę ułatwi specjalna aplikacja

Data publikacji: 15.04.2025 12:56
Ostatnia aktualizacja: 15.04.2025 13:09
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Aplikacja Glaze zaprezentowana na konferencji w MNK Muzeum Czartoryskich w Krakowie
Aplikacja Glaze zaprezentowana na konferencji w MNK Muzeum Czartoryskich w Krakowie, Autor - PAP/Łukasz Gągulski
Obraz inspirowany "Portretem młodzieńca" Rafaela Santiego - najcenniejszym dziełem wśród utraconych polskich dóbr - będzie można namalować w Muzeum Czartoryskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Pracę ułatwi specjalna aplikacja zaprojektowana przez krakowskiego malarza Roberta Latosia.

Namaluj obraz za pomocą tabletu 

Muzeum Narodowe w Krakowie zainaugurowało w poniedziałek międzynarodowy konkurs, w ramach którego zachęca do namalowania z wykorzystaniem tabletu obrazu inspirowanego "Portretem młodzieńca" Rafaela Santiego z kolekcji Czartoryskich.

Uczestnicy rywalizacji będą mogli najpierw w specjalnie zaprojektowanej aplikacji nauczyć się warsztatu malarskiego opartego na renesansowej tradycji, a następnie wybrać puste płótno lub gotowy szkic i na wirtualnej sztaludze stworzyć własną wersję dzieła. Konkursem muzeum chce przypomnieć historię jednego z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach, zaginionego podczas niemieckiej okupacji.

Aplikacja będzie odzwierciedlać rzeczywisty proces malowania 

Obrazy będą powstawać w aplikacji zaprojektowanej przez malarza Roberta Latosia, która pozwala odzwierciedlić rzeczywisty proces malowania olejnego. Będzie ją można w wybranych terminach pobrać w muzeum bezpłatnie.

Konkurs jest skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy będą rywalizować w osobnych kategoriach. Na prace muzeum będzie czekać do 20 października br. Nagrodą główną jest publikacja zwycięskich prac w numerze międzynarodowego magazynu o sztuce "Apollo". W ramach końcowej prezentacji w Muzeum Książąt Czartoryskich zostanie pokazanych 100 prac. Przedstawiciele muzeum zwracają uwagę na walory edukacyjne rozgrywki i mają nadzieję, że konkurs będzie "kształcącą zabawą".

Obraz wart ponad 100 mln dolarów 

"Portret młodzieńca" został zakupiony ok. 1800 r. do Kolekcji Czartoryskich w Puławach, zaginął pod koniec II wojny światowej. Poszukiwania dzieła wartego ponad 100 mln dolarów trwają od zimy 1945 roku, ale jego losy nadal nie są znane.

Obraz należy do Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Założyła je na początku XIX w., z myślą o gromadzeniu pamiątek narodowych, księżna Izabela Czartoryska. Najważniejsze w jej zbiorach były jednak trzy obrazy obcych malarzy, oprócz "Portretu młodzieńca" - "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci i "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna. Z cennej trójki do Muzeum Czartoryskich po wojnie nie powrócił jedynie "Portret młodzieńca".

Czytaj również: 

PAP/ans/kor

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.