- Wiele osób sygnalizuje nam, że pod wpływem akcji "Cała Polska czyta dzieciom" zaczęły regularnie czytywać swoim pociechom i szybko zaobserwowały pozytywne efekty - mówi Irena Koźmińska, prezeska Fundacji ABCXX, która jest organizatorem akcji. Liczne badania naukowe potwierdzają, ze dzieci, którym się czyta, są nie tylko sprawniejsze intelektualnie, ale także lepiej odróżniają dobro od zła.
Dorota Koman, krytyk literacki, dowodzi, że takie dzieci mają większy zasób słownictwa, inaczej kojarzą. - Między dzieckiem a dorosłym, który mu czyta, nawiązuje sie silna więź emocjonalna - tłumaczy. I dodaje, ze dla dorosłych taki powrót do lektur dzieciństwa też może być wspaniałą przygodą.
Artur Barciś, który nagrał wiele dźwiękowych wersji książek dla najmłodszych, wyjaśnia, że książkę trzeba czytać nieagresywnie, nie wolno narzucać interpretacji, warto za to modulować głos.
X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom potrwa od 29 maja do 5 czerwca 2011 i rozpocznie obchody Jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom", w którą zaangażowanych jest już blisko 6400 Koordynatorów i Liderów oraz 2600 miejscowości w całym kraju.
Centralna Inauguracja X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbędzie się w 1 czerwca w Cieszynie.
(lu)
Aby wysłuchać relacji Doroty Świerczyńskiej, wystarczy kliknąć "Cała Polska czyta dzieciom" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Na "Popołudnie z Jedynką" zapraszamy codziennie w godz.15.00-19.30.