Nowym jest trudniej

Data publikacji: 27.06.2011 08:46
Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 08:46
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
, Autor - fot. European Parliament - Audiovisual Unit

POSŁUCHAJ

Nowym jest trudniej - relacja Beaty Płomeckiej

W Starej Europie panuje przekonanie, że nowe kraje członkowskie nie do końca radzą sobie z odpowiedzialnymi zadaniami w Unii.

W Unii Europejskiej oficjalnie wszystkie kraje są równe, dlatego każdy z członków chce być traktowany po partnersku. Tak jest przynajmniej w teorii, gdyż w praktyce wygląda to trochę inaczej.

Konrad Szymański, europoseł PiS, zauważył, że jest to sposób myślenia wynikających z tzw. psychologii grupy.

- Jak się dochodzi do środowiska, które jest ze sobą kilkadziesiąt lat, to należy udowodnić, że się ma te same prawa nie tylko na papierze, ale trzeba je umieć egzekwować – dodał. w "Sygnałach Dnia".

Z grupy nowych członków, którzy sprawowali już prezydencję w tej organizacji, najbardziej chwalona była Słowenia. Chwalona była za "niewadzenie nikomu" i "unikanie sytuacji konfliktowych", chociaż wytknięto jej blokowanie rozmów z Chorwacją. Podczas czeskiej prezydencji upadł rząd, choć nie miało to wpływu na przebieg przewodnictwa. Węgry miały zaś kiepski początek, w związku z ustawą medialną, krytykowaną w Unii.

- Co nam szykują, jakiego haka na Polskę znajdą – zastanawiał się europoseł PO Jacek Saryusz- Wolski, mając w pamięci "czepiactwo" krajów Starej Europy w stosunku do nowych członków.

Dodał, że musimy udowodnić, że nie tylko "dorośliśmy" do sprawowania poważnych funkcji w Unii, ale że robimy to lepiej niż "starzy".

(pp)

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.