Zaprojektowała flakon perfum dla Elsy Schiaparelli, który Jean Paul Gaultier wykorzystał jako design zapachu dla kobiet "Classique". Na spotkanie z francuskim surrealistą, André Bretonem, przyszła w kardynalskim stroju ze sklepu dla duchownych. Artystka inspirująca. Kobieta, która prowokuje. Leonor Fini. Jej prace można oglądać w Muzeum Literatury w Warszawie.
Była znajomą Pabla Picassa, Salvadora Dali i żoną Konstantego Jeleńskiego. Twórczość francuskiej artystki i emigracyjnego pisarza jest wciąż mało znana w Polsce. – Najwyższy czas, aby te dwie wybitne postaci przybliżyć naszej publiczności – mówi dr Anna Lipa. Prace malarki są dostępne w zbiorach prywatnych i wielu galeriach na całym świecie, dlatego wiele czasu zajęło przygotowanie wystawy. – Własne zbiory wzbogaciliśmy o prace ze zbiorów obcych. Po raz pierwszy polska publiczność ma okazję zobaczyć obrazy olejne Leonor Fini – chwali się dr Anna Mucha.
W Muzeum Literatury będzie można obejrzeć bogaty księgozbiór oraz kilka prac plastycznych Konstantego Jeleńskiego. – Był to człowiek wielu talentów. Pod wpływem Leonory Fini spróbował swoich sił w malarstwie. Możemy podziwiać jego pejzaż i martwe natury – mówi dr Anna Mucha. Artystka i pisarz poznali się w Rzymie w 1951 r. Byli ze sobą związani przez ponad 30 lat. Życie erotyczne i osobiste obojga to temat na osobną historię.
Nawiązując do sfery intymnej Leonory Fini i Konstantego Jeleńskiego jedna z sal z została zaaranżowana na sypialnię. – Wchodzimy im nieco do domu, ale z przymrużeniem oka – mówi Aleksandra Kaiper-Miszułowicz.
Autorki wystawy chcą również oddać atmosferę Paryża lat czterdziestych. Aleksandra Kaiper-Miszułowicz mówi, że obrazy i eksponaty przeniosą odwiedzających Muzeum w klimat tamtego świta. – Mamy piękne zdjęcie z 1946 r. z balu w Paryżu. Wyobraźmy sobie stolicę Francji i bal maskowy, na który przychodzi arystokracja i ludzie kultury. My tego świata w Polsce nie znamy – opowiada.
Audycję przygotowała Ewa Heine.
(mg)
Klimat Paryża w Warszawie - Jedynka - polskieradio.pl